Turcja podpisała umowę w sferze energetyki

Turcja podpisała umowę międzyrządową ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na eksploatację złóż węgla brunatnego Afsin-Elbistan na południu Turcji. Kontrakt wart jest 12 mld USD i jest drugą najważniejszą inwestycją zagraniczną w energetyce w Turcji.

– „Chodzi o bardzo poważną i znaczną inwestycję. To druga co do wielkości inwestycja w Turcji, po dwóch projektach budowy elektrowni atomowych” – podkreślił turecki minister energetyki Taner Yildiz podczas uroczystości podpisania umowy w Ankarze.

Węgiel ze złóż Afsin-Elbistan będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej w planowanych elektrowniach o łącznej mocy 8200 megawatów. Wielkość złóż szacuje się na 4,4 mld ton węgla, czyli około 40 procent łącznych zasobów węgla brunatnego w Turcji.

Turcja chce wykorzystać te złoża, by zmniejszyć swoją zależność od importu gazu ziemnego. Większość energii elektrycznej produkuje ten kraj właśnie z gazu, ale koszt importowanego surowca poważnie obciąża budżet państwa.

W pierwszy z projektów budowy elektrowni atomowych w Turcji zaangażowała się Rosja, w sprawie drugiego Ankara prowadzi rozmowy z Chinami, Japonią, Koreą Południową i Kanadą.

Decyzja ma zapaść do końca stycznia br.

RIRM/PAP

drukuj