PAP/Darek Delmanowicz

Trwa XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

To historia, która trwa od 50 lat. Polonijne zespoły folklorystyczne zjeżdżają do Rzeszowa, by choć na chwilę spotkać się z tym, co polskie. Nie inaczej jest w tym roku. Trwa XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

To wielkie święto Polonii z całego świata. W Rzeszowie od 50 lat odbywają się Światowe Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

– Mamy niemal tysiąc uczestników zgrupowanych w 33 zespołach. Praktycznie zespoły mamy z Europy, Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej czy Australii – mówił rzecznik festiwalu Bartosz Bącal.

Uczestnicy przyjeżdżają z całego świata, by choć na chwilę odetchnąć przy polskiej kulturze i polskich tańcach. Tak jest w przypadku Marcina i Pawła Pucharskich, którzy pokonali kawał drogi ze Szwecji.

– Na co dzień zagranicą krzewimy, pokazujemy światu tę naszą polską kulturę, a dzisiaj w Rzeszowie uważamy, że to jest przede wszystkim nasze święto – podkreślił uczestnik festiwalu Marcin Pucharski.

– To pasja nas tutaj przywiodła, do tańca, do tańca polskiego, do kultury polskiej – zaznaczył uczestnik festiwalu Paweł Pucharski.

Uczestników już dziś przywitał koncert pod hasłem „Rzeszów wita Polonię”. Jutro ruszają dni polonijne w województwie podkarpackim.

– W sobotę i w niedzielę Polonusi rozjadą się po miastach, po ponad 30 miejscowościach regionu Podkarpackiego, gdzie dadzą koncerty – mówił rzecznik festiwalu Bartosz Bącal.

Polonię czeka naprawdę sporo pracy. Stąd szeroki repertuar, jaki przygotowali uczestnicy z Chicago.

– W tym roku mamy switę warmińską, na galowym koncercie tańczymy switę nowosądecką. Na miejscu zamieszkania tańczymy lindy swing. I też mamy switę lubelską – powiedziała Magdalena Roszko, uczestnik festiwalu.

To właśnie środowy koncert galowy pod hasłem „Póki my żyjemy” zakończy festiwal. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj