fot. twitter.com/wsksim

Toruń: w WSKSiM odbyła się konferencja „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś szansą dla Polski”

„Jeszcze Polska nie zginęła – wieś szansą dla Polski” – pod tym tytułem w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja naukowa. Wydarzenia poświęcone roli wsi w niepodległej Polsce stanowią doroczny cykl spotkań, które pozwalają na bieżąco dyskutować o sytuacji polskiego rolnictwa i leśnictwa, a także proponować korzystne zmiany dla tych sektorów.

Otwierając konferencję założyciel i dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR – mówił o polskiej wsi, która stała się przedmiotem nieuzasadnionego ataku.

– Trzymajcie ziemie! Rolnicy zawsze żywili i bronili. Ci, którzy mają własne interesy, którzy chcą się rozprawić z jakimś narodem czy kulturą, to uderzają w rolnika – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

To niszczenie dokonuje się w różny sposób – wskazywał dyplomata Dariusz Sobków .

– Chociażby przez wielkie korporacje, przez zaniżanie cen produktów, przez dopłaty, które niby mają pomagać, ale tak naprawdę eliminują słabszych producentów z rynku rolnego – akcentował były ambasador tytularny przy Unii Europejskiej.

Tymczasem polska wieś to fundament tożsamości i niepodległości Polski –podkreślał ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz.

– Naród polski, polscy rolnicy, leśnicy, myśliwi, rybacy okazali się społecznością heroiczną w miłości do Ojczyzny, w miłości do pola, do ziemi nawet w bardzo trudnych okresach zniewoleń, zaborów, wojen światowych, zniewolenia komunistycznego – akcentował filozof i teolog, wykładowca KUL.

Bazą dla funkcjonowania polskiej gospodarki jest zdrowa wieś i zdrowa żywność – podkreślał były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Polska wieś ma pełne warunki ku temu, żeby produkować żywność najwyższej jakości, gdyż ma niezniszczone biologicznie gleby rolne i świetnie funkcjonujące lasy. Ta żywność produkowana w Polsce jest najlepszej jakości – mówił prof. Jan Szyszko.

Szczególną rolę odgrywają tu małe gospodarstwa – mówił Andrzej Śniegula z NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

– W dobie globalizacji bardzo ważną rzeczą jest zadbanie o małe gospodarstwa rodzinne, po to, żeby społeczeństwo mogło spożywać wysokiej jakości produkty bezpośrednio od rolnictwa – akcentował.

Dlatego konieczne są działania gwarantujące szczególną ochronę naszego rolnictwa – wskazywał inż. Szczepan Wójcik z Instytutu Gospodarki Rolnej.

– Żebyśmy działali wspólnie, abyśmy zakładali spółdzielnie, żebyśmy się jednoczyli, zakładali związki zawodowe. Wspólnie pracowali dla dobra polskiego rolnictwa – podkreślał.

Bo bez ochrony polskiej wsi, bez jej wspomagania nie będzie normalnego państwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj