fot. PAP

Szkoły branżowe zyskują popularność

Nauka w szkole branżowej czy technikum to świetny sposób na rozwinięcie swoich zainteresowań i zdobycie związanego z nimi zawodu – tak mówią uczniowie. Dobrą okazją do promocji edukacji zawodowej i wymiany doświadczeń jest trwający Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych.

Chemia to wielka pasja Adama. Swoje zainteresowania rozwija w Zespole Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy.

– Stwierdziłem, że to będzie najlepszy wybór, jaki mogłem trafić. Dużo wiedzy praktycznej, dużo próbowania, eksperymentowania – wymieniał uczeń Adam.

Tomasz, uczeń Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, przyszłość wiąże z morzem.

– Będąc w tej szkole, jeszcze bardziej utwierdziłem się w tym, że pływanie na statkach jest czymś, co chcę robić w życiu i sprawia mi to ogromną przyjemność – mówił.

W ubiegłym roku szkolnym naukę w szkołach branżowych i technikach rozpoczęło 605 tysięcy uczniów. Absolwenci szkół technicznych nie mają problemów ze znalezieniem pracy – podkreślił Marcin Tomaszewski,  nauczyciel z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w GarbatceLetnisku.

– Mało naszych uczniów idzie na studia. Rynek stawia takie wyzwania, że bardzo szybko potrzebuje bardzo dużej ilości fachowców, kusi dość wysokimi pensjami – zauważył Marcin Tomaszewski.

Szkoły branżowe ściśle współpracują z pracodawcami, reagując na potrzeby rynku pracy. Dlatego z każdym rokiem przybywać będzie nowych specjalności – mówił dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek.

– Powstaną nowe zawody. Nie wiemy, jak się nazywają. Wiemy, że będą oparte przede wszystkim o nowoczesne technologie i że w tych nowoczesnych technologiach trzeba ludzi kształcić – oznajmił dr Paweł Poszytek.

Jednym z nowszych kierunków jest mechatronika. To bardzo zaawansowana dziedzina nauki – zaznaczył Mateusz, uczeń Technikum Mechatronicznego w Warszawie.

– Programujemy sterowniki PLC, zajmujemy się też układami pneumatycznymi, elektronicznymi, elektrycznymi, hydrauliką – dodał.

Szkoły branżowe dają uczniom również możliwość wyjazdu na zagraniczne staże. Młodzi ludzie zdobywają tam nie tylko doświadczenie zawodowe, ale też rozwijają tzw. kompetencje miękkie – mówiła Ewa Sikora z Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy.

– Nie mają takich kompetencji miękkich, jak współpraca w grupie, jak radzenie sobie ze stresem. Oni się często wycofują, ponieważ wiele rzeczy nie zostało przećwiczonych i to jest świetna okazja, żeby na stażu zagranicznym mnóstwo takich rzeczy przeżyć, zobaczyć, doświadczyć – zauważyła Ewa Sikora.

Od września przyszłego roku ruszą szkoły branżowe II stopnia, gdzie absolwenci szkół I stopnia będą mogli poszerzyć swoje kwalifikacje, uzyskując finalnie tytuł technika.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl