fot. https://twitter.com/ZolnierzRP

Szkolenie żołnierzy w Grubnie

W ośrodku szkolenia przykoszarowego w Grubnie koło Chełmna odbyło się szkolenie żołnierzy realizujących pierwszy turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To historyczne, bo pierwsze tego typu szkolenie.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie Ojczyzny. Jednym z głównych założeń ustawy jest zwiększenie liczebności sił zbrojnych w Polsce. Zajęcia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w okolicach Chełmna odbywały się w dwóch blokach; taktycznym oraz szkolenia inżynieryjno-saperskiego – wyjaśniał jeszcze przed szkoleniem ppłk Sylwester Drozd, dowódca III Batalionu Drogowo-Mostowego.

– Żołnierze będą realizowali zadania odnośnie do zachowania się podczas napotkania nieprzyjaciela i zachowania się w strukturach drużyny. Natomiast w bloku inżynieryjno-saperskim żołnierze realizować będą i przygotowywać się do wykonywania różnego rodzaju ukryć od podstawy leżącej, klęczącej i stojącej – zaznaczył ppłk Sylwester Drozd.

– Dzisiaj nabywamy umiejętność maskowania się, okopywania się. Uczymy się bardzo dużo umiejętności, których jeszcze w życiu się nie uczyłam. Pokonujemy wszystkie swoje granice. Było dużo płaczu, ale było warto – mówiła szer. Elżbieta Fliszewska, uczestnik turnusu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Dodała, że możliwość przystąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to spełnienie marzeń.

– Jest to punkt mojej samorealizacji. To jest dążenie do mojego celu. Zawsze chciałam służyć w wojsku. To jest mój cel w życiu – podkreśliła szer. Elżbieta Fliszewska.

Do tej pory zgodnie z programem szkolenia podstawowego, żołnierze uczyli się wykonywania zbiórek; musztry, nauki chodzenia w różnym ugrupowaniu  marszowym, ale nie tylko.

– Oczywiście były zajęcia przygotowawcze do obsługi broni. Było strzelanie z broni etatowej, czyli z karabinków i oczywiście podstawowe zasady taktyki  poruszania się w terenie – powiedział ppłk Sylwester Drozd.

Pierwsze szkolenie ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zainaugurował 6 czerwca w Węgorzewie. Jak mówił, do końca 2022 roku przygotowano 15 tys. miejsc, które czekają na ochotników. W kolejnym roku ma być ich jeszcze więcej.

Podstawowe wynagrodzenie żołnierza w ramach dobrowolnej służby wojskowej wynosi 4 560 złotych.  Szkolenie kończy się przysięgą wojskową. Po niej rozpoczyna się 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne. Jeżeli żołnierz je ukończy, ma drogę do tego, aby zostać żołnierzem zawodowym.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl