Szef MSWiA i Komendant Główny upamiętnili w Święto Policji poległych funkcjonariuszy

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wraz z komendantem głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem w piątek, w dniu Święta Policji, upamiętnili funkcjonariuszy poległych na służbie.

Minister wraz z komendantem złożyli kwiaty przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. Pomnik ten znajduje się na dziedzińcu Komendy Głównej Policji i upamiętnia funkcjonariuszy, którzy stracili życie na służbie.

Szef MSWiA wraz z gen. insp. Jarosławem Szymczykiem wieniec złożyli również pod Tablicą Pamięci w budynku KGP. Na tablicy znajdują się tabliczki epitafijne z nazwiskami poległych policjantów.

Obchodzone 24 lipca Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

W tym roku tego dnia Sejm uchwalił ważną dla formacji ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Wprowadzi ona m.in. dodatki motywacyjne, których celem jest zachęcenie funkcjonariuszy do pozostawania w czynnej służbie zamiast przejścia na emeryturę.

Min. Minister Kamiński, po poparciu przyjęcia ustawy przez wszystkie sejmowe kluby i koło, z mównicy dziękował posłom za merytoryczną dyskusję nad projektem. Złożył też życzenia policjantom z okazji ich święta.

„Przekazuję serdeczne pozdrowienia wszystkim funkcjonariuszom i życzenia spokojnej służby” – powiedział.

W sobotę z okazji Święta Policji w stolicy zaplanowano uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Odbędą się one przed siedzibą Centralnego Biura Śledczego Policji, które w połowie kwietnia świętowało 20. rocznicę powstania.

Obchody rozpoczną się w południe. Podczas nich wręczone zostaną awanse na wyższe stopnie służbowe, odznaczenia państwowe, a także uhonorowani zostaną policjanci wyróżnieni w konkursie „Policjant który mi pomógł”.

PAP

drukuj