PAP/Wojciech Olkuśnik

Szef MON do weteranów: Pozytywny obraz Polski za granicą jest waszą zasługą

Pozytywny obraz Polski za granicą jest waszą zasługą – mówił w piątek na Placu Piłsudskiego w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, zwracając się do weteranów misji poza granicami państwa. „Szacunek i wsparcie to obowiązek państwa polskiego względem weteranów” – podkreślił.

W piątek na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, z udziałem m.in.: marszałek Sejmu Elżbiety Witek, szefa resortu obrony Mariusza Błaszczak, wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika, żołnierzy i weteranów. Podczas uroczystości wręczono Odznaki Honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „Za rany i kontuzje”.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1266342299564417024

„Dziś obchodzimy Dzień Weterana, dziś szczególnie pamiętamy o żołnierzach i funkcjonariuszach, którzy pełnią służbę na misjach, którzy przywracają bezpieczeństwo i pokój, którzy są postrzegani jako ci, którym można zaufać” – podkreślił min. Mariusz Błaszczak.

Szef MON wskazywał, że polscy żołnierze i funkcjonariusze wyróżniają się profesjonalizmem. Zapewnił, że zawsze słyszał ze strony ministrów obrony narodowej państw sojuszniczych NATO słowa uznania i podziękowania dla żołnierzy Wojska Polskiego za pełnioną misję.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1266345830077865984

„Powszechnie nazywamy misjonarzami żołnierzy, którzy poza granicami naszego kraju pełnią służbę. I rzeczywiście, oni reprezentują Polskę za granicą. Można powiedzieć, że tak, jak są postrzegani, tak postrzegana jest nasza ojczyzna. Serdecznie dziękuję wam za to, że obraz Polski poza granicami kraju jest tak pozytywny, to wasza zasługa” – oświadczył Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że kiedy myślimy o weteranach przychodzą do głowy dwa słowa: szacunek i wsparcie.

„Szacunek, a więc pamięć o tych, którzy służyli na misjach poza granicami naszego kraju. To ponad 100 tysięcy żołnierzy. Pamięć o tych, którzy polegli, 121 nazwisk jest na ścianie przy Centrum Weterana, to są ludzie, którzy oddali życie za Polskę. Pamiętamy o ich najbliższych, o ich rodzinach” – mówił szef MON.

„Drugie słowo to wsparcie. To zadanie państwa polskiego. Chciałbym jeszcze raz podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie za nowelizację ustawy o weteranach. Na podstawie tej ustawy forma wsparcia dla weteranów została rozszerzona. To jest właśnie realna odpowiedź na szacunek, jakim należy darzyć żołnierzy, którzy poza granicami naszego kraju, ryzykują swoim życiem i zdrowiem w imię bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – podkreślił.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwracając się do weteranów i żołnierzy podkreśliła, że są oni zawsze tam, gdzie trzeba wesprzeć siły międzynarodowe, nieść nadzieję na pokój, na stabilizację, bezpieczeństwo, na normalne życie.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1266344885428330496

„To bezcenny dar” – podkreśliła.

Gratulując odznaczonym z okazji Dnia Weterana mówiła, że nie wszędzie na świecie jest tak jak u nas – są kraje, gdzie nadal toczą się działania zbrojne, gdzie jest destabilizacja, cierpią ludzie, ludność cywilna.

„Z godnością nosicie polski mundur, ale my też jesteśmy z was naprawdę bardzo, bardzo dumni” – podkreśliła.

„Nawet pełniąc swoją służbę poza granicami naszego kraju, służycie przecież naszej Ojczyźnie – Polsce. I za to jesteśmy Wam bardzo wdzięczni” – powiedziała marszałek Sejmu.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1266349918656106496

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik podziękował weteranom za służbę Polsce w najtrudniejszych warunkach, na misjach, gdzie – jak zaznaczył – często trzeba narażać swoje życie i zdrowie.

„Dzięki wam, jako państwo możemy wypełniać swoje zobowiązania sojusznicze” – podkreślił wiceminister.

„Wydaje mi się, że nikt, tak mocno jak weterani, nie potrafi pokazywać młodym pokoleniom żołnierzy, jak ważny jest szacunek do polskiego munduru, jak ważna jest miłość do Ojczyzny” – mówił Maciej Wąsik.

Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa płk Szczepan Głuszczak podkreślił, że od niemal 70 lat polscy żołnierze godnie reprezentują Polskę, a ich zaangażowanie doceniane jest na arenie międzynarodowej.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1266348083681595392

„Dzięki temu nasz kraj jest godnym partnerem, rzetelnym sojusznikiem, na którym można polegać w najtrudniejszych sytuacjach” – ocenił. Płk Szczepan Głuszczak zwrócił też uwagę, że rany poniesione przez żołnierzy przebywających na misjach, mają nie tylko charakter fizyczny, ale również mentalny.

„Centrum Weterana jest zawsze do waszej dyspozycji. Tu możecie liczyć na pomoc i wsparcie, a przede wszystkim na szacunek i zrozumienie” – zapewnił.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. Obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych. W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl