Sztandar szczecińskiego duszpasterstwa ludzi pracy został w środę uroczyście przekazany do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Szczecin: Sztandar Duszpasterstwa Ludzi Pracy przekazano do archiwum

Sztandar Duszpasterstwa Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki został dziś przekazany do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Będzie nadal używany przez byłych opozycjonistów podczas uroczystości.

„To bardzo radosna chwila, że udało nam się po tylu latach przywrócić sztandarowi właściwe miejsce, tam, gdzie powinien być. (…) Aby zadbać o niego, aby nie doszło do zniszczenia, zdecydowaliśmy się przekazać go do Archiwum Państwowego. Tu będzie miał swoje miejsce, a my będziemy mogli wypożyczać go na wszelkie uroczystości” – powiedział dziennikarzom działacz podziemnej „Solidarności” w szczecińskim porcie Bolesław Szynkiewicz.

Na jednej stronie sztandaru znajduje się godło Polski – orzeł w koronie na czerwonym tle, na drugiej wyszyta została nazwa duszpasterstwa z dużą literą „V”. Sztandar, jak wyjaśnił Szynkiewicz, powstał przez przyklejanie tysięcy wełnianych kulek.

„To chyba jedyny sztandar w Polsce robiony tą techniką” – powiedział opozycjonista.

Duszpasterstwo utworzyli w 1984 r. działacze opozycji antykomunistycznej przy parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Rok później zmieniono nazwę na Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki. Sztandar ufundowano z własnych składek w 1986 r. Był eksponowany podczas uroczystości religijnych i starannie ukrywany przed Służbą Bezpieczeństwa.

„Pytają nas, kto go zrobił. Lepiej było nie wiedzieć, kto go robi, bo w tamtym czasie za ten sztandar groziło kilka lat odsiadki. Jakby go ubecja przejęła, zniszczyłaby go, a ludzi wsadziła do więzienia” – tłumaczył Szynkiewicz.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk wskazał, że sztandar ma wyjątkowe znaczenie dla tej instytucji.

„Można powiedzieć, że to taka perełka w zasobie archiwalnym, która na pewno bardzo wzbogaca zasób każdego archiwum państwowego – zwłaszcza sztandar o takim rodowodzie i takiej tradycji” – zaznaczył.

W spotkaniu wzięło udział ok. 40 działaczy opozycji antykomunistycznej.

Pierwsze Duszpasterstwa Ludzi Pracy powstały w 1973 r. Były strukturami kościelnymi, faktycznie posiadającymi charakter stowarzyszeń. Ich celem było wzmocnienie moralne i rozwój duchowy pracujących, a także pobudzenie ich do aktywności w życiu zawodowym i społecznym. Rozkwit ich struktur nastąpił w okresie stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności”.

W latach 80. szczecińskie Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki skupiało ok. 100 osób.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl