fot. Monika Bilska

Szczecin: spotkanie poświęcone próbie oddziaływania wywiadu PRL na Watykan

Próbie oddziaływania wywiadu PRL na Watykan poświęcone będzie spotkanie dyskusyjne IPN w poniedziałek w Szczecinie. Spotkanie otwiera nowy cykl poświęcony tajemnicom wywiadu.

Pierwsze spotkanie cyklu poświęconego tajemnicom wywiadu rozpocznie dyskusja wokół publikacji „Wywiad PRL a Watykan 1962-1978” autorstwa dr. Władysława Bułhaka. Jej autor oraz dr hab. Tytus Jaskułowski opowiedzą o próbie oddziaływania wywiadu PRL na Stolicę Apostolską.

Prelegenci odpowiedzą na pytania: czy w latach pontyfikatów papieży Jana XXIII i Pawła VI wywiadowi PRL udało się skutecznie spenetrować struktury Watykanu, czy jako narzędzie infiltracji udało się wykorzystać przedstawicieli polskiego kościoła i czy zdołano przewidzieć wybór Jana Pawła II i skutki tego wydarzenia dla Polski i świata.

Tajemnice wywiadu to nowy cykl spotkań dyskusyjnych organizowanych w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przez szczeciński IPN. Cykl poświęcony jest polskim działaniom wywiadowczym począwszy od odrodzenia się Rzeczypospolitej w 1918 r., a kończąc na powstaniu Wojskowych Służb Informacyjnych i Urzędu Ochrony Państwa w latach 90. XX w.

W ramach cyklu w Szczecinie pojawią się najlepsi specjaliści w kraju od tematyki wywiadowczej i szpiegowskiej w XX w. – poinformował Instytut. Podczas spotkań nie zabraknie dyskusji, kontrowersyjnych tez czy prezentacji szerzej nieznanych materiałów filmowych i ikonograficznych z zatrzymania szpiegów oraz prowadzonych spraw szpiegowskich.


Spotkanie będzie również transmitowane na Facebooku szczecińskiego oddziału IPN.

PAP

drukuj