fot. Wikipedia Commons

Świnoujście może utracić połączenie z resztą kraju

Najprawdopodobniej już niedługo Niemcy rozpoczną budowę trzeciego mostu na wyspie Uznam, gdzie leży Świnoujście – informuje jeden z dzienników. Inwestycja miałaby się rozpocząć w 2017 roku.

Tym razem, sprawa dotyczy terenu obwodnicy Wolgastu z wysokowodnym mostem nad cieśniną Piana. Te systematyczne i konsekwentne inwestycje niemieckiego rządu – mające na celu odwracanie polskiej części wyspy Uznam – obserwujemy już od kilkunastu lat.

Tymczasem rząd Donalda Tuska nie robi nic, aby temu zaradzić. Jak mówi poseł Joachim Brudziński z okręgu szczecińskiego: „nasza część wyspy Uznam to jeden z najpiękniejszych zakątków kraju, który można wykorzystać pod względem turystycznym”. Polityk zwraca uwagę, że rządy PO-PSL odpychają polskie Świnoujście od reszty naszego kraju.

Z wyjątkiem krótkiego okresu, kiedy premierem był Jarosław Kaczyński, widzimy bardzo konsekwentne działanie kolejnych rządów w Warszawie, marginalizujących tę część naszego kraju. Mówię to z pełną odpowiedzialnością i świadomością: to odpychanie polskiego Świnoujścia od reszty kraju. Najlepszym dowodem na to, jest decyzja rządu Donalda Tuska – praktycznie drugiego dnia po wyborach – iż nie będzie inwestycji budowy tunelu w Świnoujściu – chociaż projekt przygotowany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego przy współudziale władz samorządowych miastach był bardzo zaawansowany – wskazał poseł Joachim Brudziński.

Tymczasem, po stronie polskiego rządu nie ma żadnej reakcji. Teraz jedyną słuszną reakcją powinna być budowa tunelu w Świnoujściu – dodaje poseł Joachim Brudziński.

Dlaczego nie ma żadnej reakcji? Ta sytuacja przypomina tę, kiedy ponad naszymi głowami – na wodach bezpośrednio związanych z rozlewem portu w Świnoujściu – Niemcy do spółki z Rosjanami kładli gazociąg północny. Wtedy także zabrakło reakcji ze strony Tuska czy Sikorskiego. Teraz jedyną reakcją po niemieckiej stronie na te inwestycje, powinno być umożliwianie inwestycji oraz budowa tunelu w Świnoujściu. Tylko, że samorząd i prezydent Świnoujścia odbijają się jak od ściany. Byłem inicjatorem zwołania specjalnego posiedzenia Komisji Infrastruktury w tej sprawie. Prezydent Świnoujścia przedstawił w tej sprawie wszystkie dokumenty. Na mój oraz parlamentarzystów PiS wniosek została podjęta rezolucja przez Komisję Infrastruktury. Tylko co z tego, skoro odbijamy się jak od ściany, bo Tusk realizuje zasadę „strugania ciągłego wariata”. On udaje, że tam problemu nie ma – powiedział poseł Joachim Brudziński.

RIRM

drukuj