fot. pixabay.com

Światowy Dzień Wody

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Wody. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w tym dniu zwraca szczególną uwagę na obszary wodno-błotne, które są centrami różnorodności biologicznej. Do najcenniejszych należy Narwiański Park Narodowy, który został wpisany na listę Konwencji Ramsarskiej. To właśnie w tym miejscu trwają obchody Światowego Dnia Wody. W ich ramach zaprezentowany został film dokumentalny „Narew – od źródeł do ujścia”.

Film dokumentalny „Narew – od źródeł do ujścia”, jak powiedział rzecznik GDOŚ, Piotr Otrębski, jest opowieścią o rzece nazwanej polską Amazonką.

Jedynej takiej w Europie i Polsce rzece, która na obszarze Narwiańskiego Parku Narodowego ma charakter rzeki warkoczującej (płynie licznymi korytami, majestatycznie). Jest absolutnie wyjątkowa. Walorem tego filmu są oczywiście niesamowite zdjęcia. Natomiast istotną kwestią jest też narracja. Rzeka opowiada o sobie w formie pierwszoosobowej. Poznajemy rzekę od jej początkowego biegu aż do ujścia Wisły –  wskazał.

Światowy Dzień Wody to także okazja, by zwrócić uwagę, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu każdego człowieka.  Niestety, zgodnie z danymi raportu ONZ 2 miliardy ludzi nadal nie mają dostępu do wody, a ponad 3,5 miliarda nie ma dostępu do bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych. Wg organizacji niedobory wody stają się powszechne i wiążą się z bezpośrednim ryzykiem globalnego kryzysu. Światowy Dzień wody ustanowiony został przez ONZ w 1993 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl