fot. pixabay.com

Studentka brytyjskiego uniwersytetu ukarana za promowanie poglądów pro-life. Uczelnia przeprasza i zapowiada odszkodowanie

Studentka położnictwa Uniwersytetu Nottingham w 2019 roku została ukarana za głoszenie poglądów pro-life. Teraz brytyjska uczelnia przeprosiła 25-letnią Julię Rynkiewicz i wypłaciła jej odszkodowanie.

Brytyjka o polskich korzeniach Julia Rynkiewicz jest przewodniczącą studenckiej organizacji pro-life. W 2019 r., podczas tygodnia inaugurującego dla nowych studentów Uniwersytetu Nottingham, zajmowała się stoiskiem z materiałami promującymi ochronę życia.

Wkrótce po tym wydarzeniu otrzymała pismo od władz uczelni, w którym została poinformowana, że złożono przeciwko niej formalną skargę. W wyniku „śledztwa” 25-letnia Julia Rynkiewicz musiała powtórzyć rok, straciła możliwość odbycia stażu w lokalnym szpitalu oraz została pozbawiona wsparcia finansowego ze strony uczelni.

W wyniku interwencji prawnej Uniwersytet Nottingham został zobligowany do przywrócenia działaczce pro-life pełni praw studenckich i umożliwienia jej kontynuacji studiów. Julia Rynkiewicz zażądała ponadto przeprosin i odszkodowania od uniwersytetu.

„Daily Telegraph” poinformował 24 listopada br., że Brytyjka o polskich korzeniach zawarła ugodę z Uniwersytetem Nottingham, w ramach której ma otrzymać również odszkodowanie.

„Zawieszenie studiów z powodu niesprawiedliwego śledztwa było naprawdę trudne, zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Ugoda pokazuje, że uniwersytet potraktował mnie źle i chociaż cieszę się z ostatecznego wyniku, mam nadzieję, że oznacza to, że żaden inny student nie będzie musiał doświadczyć tego, co ja. To, co mi się przydarzyło, może powodować u innych studentów lęk przed rozmową o swoich wartościach i przekonaniach, a przecież właśnie uniwersytet powinien być miejscem takich dyskusji” – powiedziała Julia Rynkiewicz w rozmowie z „Daily Telegraph”.

Uniwersytet Nottingham publicznie wspiera prawo do zabijania nienarodzonych dzieci.

„Uczelnia i Związek Studentów popierają prawa wszystkich studentów do autonomii w decydowaniu o swoim ciele i dostępu do bezpiecznych, legalnych usług aborcyjnych, co jest stanowiskiem prawnym. Uniwersytety powinny być przestrzenią do debaty, dyskusji i sporów, a dzięki ponad 200 stowarzyszeniom studenckim, obejmującym pełen zakres przekonań i perspektyw, jesteśmy przekonani, że tak jest w Nottingham – oświadczyły władze uniwersytetu.

idziemy.pl/radiomaryja.pl

 

drukuj