fot. flickr.com

Spór o reformę sądownictwa nie osłabia społecznego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy

Koalicja rządząca wciąż cieszy się największym poparciem wśród głosujących – wynika z sondażu CBOS. Partie uzyskały podobne poparcie jak przed miesiącem, mimo ostrego sporu o reformę sądownictwa.

Według sondażu ze stycznia, PiS może liczyć na poparcie na poziomie 44 proc., Koalicja Obywatelska 23 proc., Lewica – 10 proc., PSL-Kukiz’15 – 7 proc., a Konfederacja – 5 proc. PiS w rankingach poparcia wciąż na czele. Sytuacja jest tu stabilna – komentuje Tomasz Rzymkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

– Można powiedzieć, że Polacy wspierają, rozumieją i kibicują rządowi Prawa i Sprawiedliwości – twierdzi poseł Tomasz Rzymkowski.

Opozycja wyniki interpretuje całkiem odwrotnie. Sytuacja wyglądała do tej pory na stabilną pod względem układu preferencji partyjnych, ale taką nie jest – uważa Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

– Myślę, że ta agresywna kampania, którą rozpoczęto, czyli taki konfrontacyjny, bardzo ostry, agresywny ton w stosunku do Unii Europejskiej nie przysparza zwolenników ani Prawu i Sprawiedliwości, ani nie przysporzy prezydentowi Dudzie – mówi Andrzej Halicki.

Zupełnie inaczej ten wątek postrzega europoseł Patryk Jaki. Jestem przekonany, że Polacy w wyborach ukarzą polityków opozycji za donoszenie na własny kraj i głosowanie za odebraniem Polsce unijnych funduszy – podkreśla polityk solidarnej Polski.

– Jestem przekonany, że jeszcze wielokrotnie KO i Lewicę w sondażach spotka za to kara, bo to będzie proces. Jestem przekonany, że tak będzie – zaznacza Patryk Jaki.

Lewica spadła o 1 punkt procentowy. Ugrupowanie nie jest tym wynikiem zaniepokojone, ale zapowiada, że chce wdrożyć działania na rzecz wzrostu poparcia wśród rodaków.

– Będziemy to robić wszystko po to, żeby nasi wyborcy, nasze wyborczynie, mogli być z nas dumni. Będziemy prezentować bardzo merytoryczne projekty ustaw, tak jak robiliśmy do tej pory, tylko tych projektów będzie więcej, bo chcemy pokazać, że jesteśmy aktywni – tłumaczy Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Z wyniku sondażowego nie są zadowoleni politycy PSL – Kukiz’15. Najlepszym sondażem są wybory, a te prezydenckie pokażą, że do drugiej tury wejdzie Władysław Kosiniak-Kamysz – podsumowuje Piotr Zgorzelski z PSL.

– Coraz mniej wierzę sondażom, ponieważ one w coraz większym stopniu kształtują opinię publiczną zamiast ją badać – w zależności od tego, kto zleci takie sondaże – akcentuje Piotr Zgorzelski.

Do utrzymującej się konsolidacji elektoratu Prawa i Sprawiedliwości niewątpliwie przyczyniła się chęć uporządkowania funkcjonowania sądów– uważa socjolog dr Jerzy Żurko.

– To „marsz tysiąca tóg”, który raczej zmobilizował elektorat PiS, w ogóle Prawicy, a nie zdemobilizował, żeby nie było wątpliwości. Jeżeli miał zdemobilizować, to był przeciwskuteczny – ocenia dr Jerzy Żurko.

Sondaż jest odzwierciedleniem najświeższych nastrojów w społeczeństwie. Wszystkie działania, łącznie z prywatnym zaproszeniem Komisji Weneckiej oraz wystąpieniami marszałka Grodzkiego, tak naprawdę pokazują ogromnej części społeczeństwa, że ktoś chce całkowicie uzależnić Polskę od Europy – mówi medioznawca Mariusz Sieraczkiewicz.

– Że komuś bardzo zależy na tym, żeby Polska nie była niezależna, żeby nie była niepodległa. I stąd to poparcie dla PiS jest stałe – wskazuje Mariusz Sieraczkiewicz.

Jednak, aby móc nadal samodzielnie rządzić i odzyskać większość w Senacie, Zjednoczona Prawica musi zabiegać o głosy tych, którzy dotąd albo na wybory nie poszli, albo oddali głos na inne ugrupowania.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl