Spada dostępność polskich miast do kolei

Sto miast w naszym kraju powyżej 10 tys. mieszkańców nie ma połączenia kolejowego informuje jeden z portali.

W Czechach jest tylko jedno takie miasto, a w innych krajach naszego regionu po kilka. Największe nasze miasto bez kolei to ponad 90-tysięczne Jastrzębie Zdrój. Do pociągu nie wsiądziemy też w Lubinie, Siemianowicach Śląskich czy Łomży.

Czesław Warsewicz, wydawca portalu naKolei.pl, zwraca też uwagę, że dostępność komunikacyjna kolei spada w Polsce z roku na rok.

– Oprócz tego, że nie ma połączenia z tymi miastami, to jest problem również z tym, że ta oferta przewozowa do dużych miast jest coraz gorsza. Na przykład ostatni pociąg z Katowic do Warszawy odjeżdża bodajże o 18.25 czy o 18.30. Właściwie więc od 18-stej nie ma żadnego połączenia ze stolicą, tyle że takich absurdów poza połączeniem z dużymi miastami jest jeszcze trochę więcej. Także w tym zakresie potrzeba oferty kompleksowej i podstawy atrakcyjności oferty, a nie zmniejszania tej oferty przewozowej – zaznaczył Czesław Warsewicz.

W Austrii największe miasto bez kolei liczy niespełna 15 tys. mieszkańców, na Węgrzech niecałe 20 tys., a na Słowacji niespełna 5 tys.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl