Słowacja: Unipetrol Orlenu zaprezentował pierwszą stację benzynową

Unipetrol, należący do PKN Orlen, chce być w pierwszej trójce właścicieli stacji paliw na Słowacji. W czwartek firma uroczyście zaprezentowała pierwszą z nich pod szyldem „Benzina”.

W Czechach „Benzina” jest liderem rynku. Prezes zarządu Unipetrolu Tomasz Wiatrak zapowiedział, że teraz holding dołączy do największych graczy na Słowacji. W tej chwili najwięcej stacji benzynowych mają tam: Slovnaft, będący częścią Węgierskiego MOL; austriacki OMV oraz Shell.

„Zaczynamy na rynku słowackim. Chcemy, aby rozruch nie trwał długo” – powiedział Tomasz Wiatr.

Formalnie, na Słowacji „Benzina” pojawiła się już w kwietniu, kiedy uruchomiono stację paliw w Malackach w pobliżu Bratysławy. Jednak w ten czwartek odbyła się uroczysta inauguracja. Unipetrol przygotowuje kolejnych siedem stacji, które przejmuje od dotychczasowych właścicieli. Transakcje musi zatwierdzić Urząd Antymonopolowy. Zdaniem Wiatra, firma rozmawia o wynajmie lub zakupie stacji, a w przyszłości chce sama inwestować do nowych obiektów, także do stacji samoobsługowych.

Unipetrol należy do PKN Orlen, który prowadzi działalność na rynkach detalicznych paliw, obok Polski, Czech i Słowacji, także w Niemczech i na Litwie. Udział „Benziny” w ogólnej sprzedaży paliw płynnych w Republice Czeskiej wzrósł w 2018 r. o 1,5 punktu procentowego i wynosi teraz 23,7 proc.

PAP/RIRM

drukuj