fot. youtube.com

Śląskie: Pogranicznicy zatrzymali czworo nielegalnych migrantów

Czworo Erytrejczyków, którzy przyjechali do Polski ukryci w naczepie samochodu ciężarowego, zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Bielsku-Białej – podał w poniedziałek rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej chor. szt. Szymon Mościcki.

„Informację o cudzoziemcach ukrytych w naczepie ciężarówki, dwóch kobietach oraz dwóch mężczyznach, funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali w czwartek od pracowników firmy spedycyjnej z Czechowic-Dziedzic. (…) Nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP. Podczas czynności wyjaśniających, prowadzonych w obecności tłumacza, ustalono, iż są to Erytrejczycy” – podał rzecznik.

Pogranicznicy ustalili, że cudzoziemcy podróż w naczepie rozpoczęli na własną rękę na terytorium Słowacji.

„Zamierzali dotrzeć do Europy Zachodniej. Kierowca ciężarówki, obywatel Mołdawii, zeznał, że nie miał pojęcia, iż podróżują z nim nielegalni migranci” – dodał Mościcki.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu.

„Wszyscy przyznali się do zarzucanego im czynu, złożyli wyjaśnienia i dobrowolnie poddali się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat, a także grzywnie w wysokości 1 tys. zł” – powiedział rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Erytrejczycy zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Komendant bielskiej placówki SG wszczął postępowania administracyjne, które mają doprowadzić do powrotu zatrzymanych do swego kraju.

PAP

drukuj