fot. PAP

Skandal w służbie zdrowia

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił się z wnioskiem do Rady NFZ, aby odsunęła od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego. Ma on być zawieszony na czas wyjaśnienia sprawy dotyczącej umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.

Minister poinformował też, że wystąpi do szefa CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dotyczących raportu śląskiego CBA w sprawie umowy z tą placówką. Przypomnijmy, w piątek śląski NFZ informował, że rozwiązał z EuroMedic Medical Center w Katowicach umowę na leczenie szpitalne – bez okresu wypowiedzenia.

Według jednego z tygodników, Pakulski gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ „wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia”. Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA „za każdym razem, gdy jego funkcjonariusze wskazują na winnych zaniedbań”. Tygodnik pisał też, że wiceminister zdrowia Sławomir Neuman od kilku miesięcy „walczy o interesy” prywatnej klinki Sensor, zajmującej się leczeniem wzroku. Według gazety – lecznica, co miały wykazać kontrole NFZ, naciągnęła swoich klientów na 1,5 mln zł, wbrew prawu miała m.in. pobierać dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos ocenia, że to co dzieje się w służbie zdrowia to niebywałe i skandaliczne.

– Najwyższy czas, aby odsunąć od stanowiska przede wszystkim ministra Arłukowicza, w ślad za nim wiceministra Neumanna i oczywiście również prezesa NFZ Pakulskiego. Nie byłem fanem pani prezes Pachciarz, ale jak się okazuje ona w sposób bardziej skuteczny i uczciwy pilnowała pieniędzy polskich pacjentów i pilnowała pewnych procedur. To co w tej chwili się wyprawia przerasta wszelkie wyobrażenie i tylko należy pytać, jak długo jeszcze Donald Tusk będzie czekał z koniecznymi zmianami – mówi Tomasz Latos.

PiS i Twój Ruch poinformowały dziś, że chcą informacji premiera w związku z ostatnimi publikacjami prasowymi dotyczącymi wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna oraz p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego. SLD chce zwołania w tej sprawie pilnego posiedzenia komisji zdrowia.

 

RIRM

drukuj