fot. PAP/EPA

Seul prowadzi manewry z ostrą amunicją przy granicy z Koreą Północną

Siły zbrojne Korei Południowej prowadzą dziś manewry na Morzu Japońskim przy granicy z Koreą Północną z wykorzystaniem ostrej amunicji – poinformował rzecznik wojskowy w Seulu. W tym samym rejonie Korea Płn. dokonuje prób rakietowych.

Rzecznik południowokoreański Moon Sang-Gyun oświadczył, że podczas manewrów wykorzystywane są pociski kierowane K-9 oraz wyrzutnie rakietowe kalibru 130 mm.

Manewry odbywają się w rejonie nadmorskiego miasta Goseong, przy granicy z Koreą Północną. W tych warunkach – jak podkreślają obserwatorzy – nie można wykluczyć incydentu między siłami zbrojnymi obu stron Według rzecznika celem manewrów jest ,,przećwiczenie scenariusza prowokacji morskiej Korei Północnej”.

Manewry odbywają się w warunkach znacznego napięcia na Półwyspie Koreańskim spowodowanym próbą nuklearną dokonaną przez Pjongjang 6 stycznia oraz powtarzającymi się próbami rakietowymi, w tym wystrzeleniem 7 lutego pocisku balistycznego dalekiego zasięgu. Próby obserwuje osobiście przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Próby są odpowiedzią Pjongjangu na doroczne manewry wojsk USA i Korei Południowej, które w tym roku mają wyjątkowo dużą skalę.

PAP

drukuj