fot. PAP/EPA

Seul: Korea Płn. ignoruje sprawę listy dziennikarzy z Korei Płd.

Korea Płn. ponownie zignorowała listę zaproponowanych przez Koreę Płd. dziennikarzy, którzy mają obsługiwać w tym tygodniu ceremonię związaną z demontażem poligonu, na którym przeprowadzano testy nuklearne – oświadczył resort ds. zjednoczenia w Seulu.

Władze Korei Północnej nie udzieliły odpowiedzi po tym, jak rząd Korei Płd. ponownie próbował wysłać listę przez kanał komunikacyjny w wiosce rozejmowej Panmundżom – powiedział dzisiaj na briefingu rzecznik prasowy południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia Baik Tae Hiun, cytowany przez japońską agencję Kyodo.

Władze w Pjongjangu oświadczyły niedawno, że publicznie zdemontują poligon Punggje-ri, gdzie przeprowadzono wszystkie sześć prób nuklearnych. Na demontaż, który ma potrwać od środy do piątku, zaproszono dziennikarzy z Wielkiej Brytanii, Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej – pisze Kyodo.

Korea Płn. już w piątek nie zareagowała na wysłaną przez Koreę Płd. listę ośmiu południowokoreańskich dziennikarzy, w tym czterech z agencji prasowej i czterech z telewizji, którzy zostali wybrani do obsługi wydarzenia.

Na kilka dni przed planowanym zamknięciem poligonu Punggje-ri niektórzy obserwatorzy spekulowali, że Korea Północna, która nagle odwołała na początku maja spotkanie ministrów z obu państw koreańskich, może wykluczyć dziennikarzy południowokoreańskich z obsługi tego wydarzenia.

Na spotkaniu ministerialnym miano omawiać dalsze kroki po historycznym szczycie z 27 kwietnia z udziałem prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.

Południowokoreańscy dziennikarze mieli być dzisiaj w Pekinie, aby w ambasadzie Korei Północnej w Chinach uzyskać wizy wjazdowe – dodaje Kyodo.

PAP/RIRM

drukuj