fot. flickr.com

Senat: komisja obrony zajmie się ustawą o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych

Senacka Komisja Obrony Narodowej zajmie się dziś ustawą o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych. W piątek ustawę przyjął Sejm. Zgodnie z nią, w przyszłym roku nakłady na obronność mają wynieść co najmniej 2 procent PKB, a docelowo w 2030 roku urosnąć do minimum 2,5 procent PKB.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki mówi, że działania te są wskazywane jako wzór do naśladowania dla innych państw NATO, ale przede wszystkim mają służyć bezpieczeństwu Polski.

– Po to zwiększamy wydatki na obronność, po to dokonujemy tego naprawdę gigantycznego przewrotu, po to zwiększamy liczebność polskiej armii do 200 tysięcy żołnierzy – to jest naprawdę minimum, które jest nam potrzebne, 200 tysięcy żołnierzy w służbie – żebyśmy byli w średniej Europejskiej, a przecież jesteśmy krajem na flance, więc mamy nadzieję, że w przyszłości to będzie większa liczba. Na dzisiaj takie są możliwości naszego państwa. To zwiększenie wydatków na obronność, to jest gwarancja, że dzięki temu będziemy rzeczywiście w stanie obronić się sami,  w rozumieniu takim, że do czasu wsparcia naszych sojuszników, do czasu pomocy sojuszniczej – jesteśmy cały czas w Pakcie Północnoatlantyckim – Musimy mieć czas, żeby udało nam się zorganizować tę broń – powiedział Bartosz Kownacki.

Niezależnie od prac w parlamencie, Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje się do zawarcia kontraktów zbrojeniowych. Jednym z nich będzie zakup baterii obrony powietrznej Patriot.

Szef MON rozpoczyna dziś wizytę w USA. Niewykluczone, że sprawa Patriotów będzie tematem rozmowy Ministra Antoniego Macierewicza z Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem.

W lipcu amerykański rząd wyraził zgodę na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot. Dostawy mają się rozpocząć w 2022 roku.

RIRM

drukuj