PAP/Radek Pietruszka

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchała zastępcę dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług resortu finansów

Beata Rogowska-Rajda pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług resortu finansów w latach 2010-2017. Departament zajmował się wprost tworzeniem przepisów w zakresie podatku VAT.

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w walce z przestępcami podatkowymi jest tzw. odwrócony VAT. Szef komisji poseł Marcin Horała pytał świadka, dlaczego wprowadzenie reverse charge na złom ulegało opóźnieniu.

Beata Rogowska-Rajda wskazała, że była to decyzja Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jeden z wątków przesłuchania dot. komunikacji między resortem finansów a lokalnymi Urzędami Kontroli Skarbowej.

– Czy propozycje dot. rozwiązań ustawowych od pana dyrektora Stawickiego trafiały do Ministerstwa Finansów, czy MF odpowiadało na pisma dyrektorów UKS-ów? – padło pytanie z komisji.

– Nie wiem, czy dotarły pisma pana dyrektora Stawickiego do ministerstwa. Trudno jest mi powiedzieć, o jakie dokładnie pisma chodzi. Do nas docierała ogromna ilość dokumentów. Składane były różnego rodzaju postulaty organizacji przedstawicielskich, wpływały również pisma dyrektorów izb i urzędów skarbowych. Niektóre pisma wpływały do pionów kontrolnych, natomiast do nas one nie były przekazywane – odpowiedziała Beata Rogowska-Rajda

Wcześniej komisja przesłuchała byłego szefa bydgoskiego Urzędu Kontroli Skarbowej Zbigniewa Stawickiego. [czytaj więcej] Komisja bada lata 2007-2015. Według szacunków, w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld złotych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj