By Anonimowy - http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/30460/28782522d7df8248f4a3160b31abed85/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7660532

Sejm za upamiętnieniem 100. rocznicy debiutu i 50. rocznicy śmierci Wierzyńskiego

Sejm poparł uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę debiutu i 50. rocznicę śmierci poety Kazimierza Wierzyńskiego. Podkreślono w niej „szczególne znaczenie jego dorobku artystycznego i ofiarnej służby Ojczyźnie, a także niezłomną wierność w podtrzymywaniu ducha suwerenności narodu polskiego”.

Za ustawą głosowało w piątek 424 posłów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

„W roku 2019 mija 100 lat od debiutu poetyckiego i 50 lat od śmierci jednego z największych poetów polskich XX wieku – Kazimierza Wierzyńskiego. Był on znany i ceniony w czasie dwudziestolecia międzywojennego jako współtwórca grupy artystycznej Skamander. Młodzieńcze tomy Kazimierza Wierzyńskiego współtworzące atmosferę niepodległej Ojczyzny były manifestacją żywotności, energii i entuzjazmu. W roku 1928 otrzymał złoty medal w konkursie literackim IX Olimpiady. W tomie +Wolność tragiczna+ poeta oddał hołd wielkości postaci Józefa Piłsudskiego. Powojenna, emigracyjna twórczość Kazimierza Wierzyńskiego to dojrzały hymn na cześć Bożego ładu, wejrzenie w tragizm ludzki i cierpienie narodu” – głosi uchwała.

Jak zaznaczono, największe dokonania Kazimierza Wierzyńskiego zostały zawarte w blisko dwudziestu tomach wierszy.

„Był on przede wszystkim artystą słowa, jednak od najmłodszych lat za swój obowiązek uważał uczestniczyć także czynnie w walce o wolność ojczystego kraju” – podkreślono. Już jako uczeń dołączył do organizacji konspiracyjnej, a w czasie I wojny światowej wstąpił do Legionu Wschodniego. Po ucieczce z niewoli rosyjskiej współtworzył Polską Organizację Wojskową w Kijowie. Podczas wojny z bolszewikami był oficerem polskiej armii i korespondentem wojennym.

„W czasie II wojny światowej i w okresie komunistycznego zniewolenia organizował życie kulturalne na obczyźnie, odwiedzał polskich żołnierzy, a także za pośrednictwem Radia Wolna Europa docierał ze swymi wierszami i felietonami do rodaków w kraju. Znane są jego słowa, przywołane za Stefanem Żeromskim, że +gdyby nawet wszyscy opuścili żołnierza polskiego, nie zdradzi go polska poezja+. W roku 1968 opublikował pamiętny tom wierszy +Czarny polonez+, w którym zawarł najcięższe oskarżenie systemu komunistycznego i upomniał się o prawdę o zbrodni katyńskiej” – napisano w uchwale.

Dodano w niej, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając „szczególne znaczenie dorobku artystycznego i ofiarnej służby Ojczyźnie, a także niezłomną wierność w podtrzymywaniu ducha suwerenności narodu polskiego, oddaje hołd Kazimierzowi Wierzyńskiemu w 100. rocznicę debiutu i 50. rocznicę Jego śmierci”.

PAP/RIRM

drukuj