Sejm przyjął ustawę zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego

Sejm głosami PO, PSL, Ruchu Palikota oraz SLD przyjął ustawę zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnegoOdrzucenia dokumentu domagały się kluby PiS i Solidarna Polska.

„Pakt fiskalny jest jak cyrograf, dokument tylko i wyłącznie pogłębia stan, w którym gospodarka jest sterowana przez wskaźniki administracyjne i polityczne” – przekonywał przed głosowaniem poseł prof. Krzysztof Szczerski.

– Pakt fiskalny jest zły dla Europy. Jest dokumentem, który jest jak cyrograf. To jest akt bezwarunkowej kapitulacji polityki europejskiej przed sytuacją nadzwyczajną, którą był kryzys w strefie euro. Rozumiem dlaczego pakt fiskalny przyjmują kraje, które mają zdewastowane budżety narodowe, gdzie jest ogromna nierównowaga. Nie rozumiem jednak dlaczego pan premier chce tą chorobą zarażać także Polskę. Pakt fiskalny nie przywraca żadnej stabilności. Pakt fiskalny jest częścią tej choroby,  na którą cierpi dzisiaj strefa euro jako strefa polityczna, a nie ekonomiczna, gdzie wskaźniki centralnie sterowanej gospodarki nie pasują do rzeczywistości – powiedział poseł prof. Krzysztof Szczerski.

„Chcecie oddać polską suwerenność za nic” – akcentowała przed głosowaniem poseł Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

– Mówię tutaj do koalicji rządzącej i partii lewicowych – chcecie oddać polską suwerenność za nic; za zasiadanie przy stole, przy którym nawet nie będziecie się mogli odezwać, przy którym nie będziecie o niczym decydować. Oddajecie naszą suwerenność budżetową nawet nie za miskę soczewicy – powiedziała poseł Marzena Wróbel.

Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odesłanie dokumentu do dalszych prac w sejmowych komisjach.

Taki tryb ratyfikacji jak i jego przyjęcie zwykłą większością głosów budzi wątpliwości konstytucyjne – przekonywali posłowie PiS i SP. Pakt powinien być ratyfikowany większością dwóch trzecich głosów – tego – zgodnie z Konstytucją – wymagają umowy międzynarodowe, na podstawie których Polska przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że zaskarży pakt do Trybunału Konstytucyjnego.

– Decyzje zostały podjęte za nas w Brukseli. Tam pan premier zobowiązał się, że w ekspresowym trybie przeprowadzi przez polski parlament ratyfikację paktu fiskalnego i to w procedurze niekonstytucyjnej, zwykłą większością głosów. To, że zostaje to wprowadzone do porządku posiedzenia senatu, już na obecnym posiedzeniu, jest rzeczą skandaliczną. Tego nie było w porządku, który nam przedstawiono. Senatorowie nie byli w stanie się do tego porządnie przygotować. Jest to jeden z najsławniejszych aktów prawnych, bo on oddaje istotną część suwerenności Polski powiedział senator Bogdan Pęk.

Wprowadzenie paktu oznacza radykalne przyspieszenie procesu wejścia Polski do strefy euro, a to z kolei podwójnie uderzy w polskie społeczeństwo zubażając je gwałtowanie – dodaje senator Bogdan Pęk.

– We wszystkich krajach słabszych gospodarczo, które przyjęły euro, nastąpiła gwałtowna drożyzna. To uderzy w podstawę bytu ludzi, a ograniczenia budżetowe, a więc praktycznie kontrola naszego budżetu przez Komisję Europejską i struktury europejskie, będzie oznaczać obniżenie deficytu budżetowego, a co za tym idzie, obcięcie całego szeregu wydatków prospołecznych, socjalnych, rozwojowych. To uderzy gwałtownie i obniży poziom życia milionów Polaków za cenę prawdopodobnie awansu pana premiera w strukturach europejskich bądź innego polskiego, wysokiego urzędnika – dodaje senator Bogdan Pęk.

„Ratyfikacja paktu to ewidentne przekazanie części naszej suwerenności organizacji międzynarodowej – potrzeba jest więc kwalifikowana większość głosów” – przekonuje Paweł Pelc – prawnik – były doradca szefa NBP.

Jeżeli decydujemy się na to, by przekazać część naszych kompetencji w tym zakresie poza Polskę, pozwalamy zewnętrznym podmiotom oceniać nasz budżet czyli ewidentnie jest to czynnik ograniczający naszą suwerenność. Zdecydowanie powinna być to większość kwalifikowana. Jest to bardzo niedobry precedens ponieważ osłabia rolę Sejmu podkreśla Paweł Pelc.

„Założenia paktu fiskalnego ograniczają naszą suwerenność” – dodaje Maciej Chludziński – prezes Fundacji Republikańskiej.

– Po przekroczeniu pewnych progów ostrożnościowych, musimy uzgadniać politykę naprawczą z Komisją Europejską, a wcześniej musimy uzgadniać nasze założenia budżetowe. To oznacza, że jeśli chodzi o wysokość polskich podatków, o wysokość takich, a nie innych deficytów na poszczególnych kosztach socjalnych znaczącą wagę ma opinia Komisji Europejskiej. Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy wprowadzić politykę prorodzinną i dedykować polskim rodzinom coś w rodzaju bonu opiekuńczego. Okazuje się, że w pewnych sytuacjach, na to będzie musiała wyrazić zgodę Komisja Europejska. Jest to zrzeczenie się suwerenności jeśli chodzi o budżet państwa polskiego akcentuje Maciej Chludziński.

Ponadto kiedy np. dług publiczny przekroczy 60 proc. PKB będziemy musieli konsultować program naprawczy z unijnymi instytucjami.

De facto te konsultacje polegają na wskazywaniu konkretnych rozwiązań – np. podwyższeniu podatków w tym np. VAT – w takiej sytuacji ewidentnie zrzekamy się suwerenności – przekonuje Maciej Chludziński.

– Jest to sytuacja, w której tracimy jedyne swoje przewagi konkurencyjne. Mówię o tym, że jeśli chcemy konkurować gospodarczo z krajami UE, możemy konkurować podatkami, kosztami pracy, lepszymi warunkami do prowadzenia biznesu. Jeśli się tego zrzekamy, musimy to konsultować. Ograniczamy się, jeżeli chodzi o wpływ na te czynniki, które stanowią o tym, czy będziemy mocną, silną gospodarką czy nie. Najpierw musimy być mocną gospodarką, potem możemy rozmawiać o takich kwestiach jak pakt fiskalny dodaje Maciej Chludziński.

Wypowiedź senatora Bogdana Pęka:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Macieja Chludzińskiego


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Pawła Pelca


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl