fot. pixabay.com

Sejm na najbliższym posiedzenia ma zająć się projektem dot. bezpiecznego kredytu na pierwsze mieszkanie

Na najbliższe posiedzenie Sejmu, 12 kwietnia, zaplanowane jest pierwsze czytanie projektu ws. bezpiecznego kredytu. To szansa dla tych, którzy nie posiadają własnego lokum i chcieliby zaciągnąć nisko oprocentowany kredyt hipoteczny.

Nie więcej niż 45 lat, brak własnego mieszkania zarówno teraz, jak i w przeszłości – to profil osoby, do której skierowany jest rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Oprocentowanie kredytu hipotecznego ma przez 10 lat wynosić 2 procent. Do tego należy doliczyć marżę, prowizję oraz pozostałe opłaty bankowe. Górna granica kredytu to 500 tys. zł., natomiast dla małżeństw – 600 tys. złotych.

Ważne jest to, że liczymy koszt kredytu na 500-600 tys. zł, natomiast z wkładem własnym ta nieruchomość może być warta 700-800 tys. złotych. Ważne jest to, że wspólnie kredyt mogą wziąć małżonkowie – powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Partnerzy będą mogli zaciągnąć kredyt na zasadach dotyczących osoby indywidualnej, czyli w limicie 500 tys. złotych. Program zaplanowany jest na pięć lat, w tym roku nie przewidziano limitu dopłat z budżetu państwa.

Bardzo poważnie zastanawiam się nad sytuacją, w której ktoś rozpoczął budowę  i np. z powodu wzrostu cen nie może jej skończyć, to mógłby wziąć ten kredyt niskooprocentowany – zaznaczył Waldemar Buda.

Tu jednak sprawa nie jest przesądzona i trzeba poczekać na procedowanie ustawy w parlamencie. Kredyt na pewno będzie przysługiwał na zakup mieszkania i domu zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego oraz na budowę domu od podstaw.

Jeżeli ktoś bierze kredyt na mieszkanie 320 tys. zł i chce je urządzić za 100 tys. zł, to również taką sytuację dopuścimy podkreślił szef resortu rozwoju i technologii.

Tym samym dobrze planując koszt mieszkania, będziemy mogli je również wyremontować w ramach programu. Eksperci już mówią, że dzięki nowym wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego oraz programowi Pierwsze Mieszkanie zdolność kredytowa zwiększy się nawet o 50 procent. Banki już przedstawiają analizy mówiące o tym, że dzięki proponowanym rozwiązaniom odwróci się negatywny trend na rynku budowlanym. Program ma ruszyć 1 lipca.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl