fot. flickr.com

Sejm: Komisja finansów za prezydenckim projektem noweli ws. wsparcia kredytobiorców. Przebieg obrad krytykowało Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła prezydencki projekt noweli o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Opozycja wstrzymała się od głosu. Procedowane regulacje rozszerzają działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i mają stwarzać nowe, większe możliwości uzyskania pomocy. Z myślą o kredytobiorcach walutowych wprowadzają z kolei Fundusz Konwersji.

Projekt zakłada też m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, zwiększenie wysokości możliwego comiesięcznego wsparcia oraz wydłużenie okresu jego otrzymywania.

Przewodniczący komisji finansów poseł PiS Andrzej Szlachta podsumowując prace nad projektem ocenił, że choć nie zgadzano się we wszystkich aspektach, to regulacje te są posunięciem naprzód, jeśli mowa o wparciu kredytobiorców.

Mimo różnicy w niektórych obszarach myślę, że przyjęcie tego projektu jest takim pierwszym krokiem, aby pochylić nad sytuacją kredytobiorców – podkreślał poseł PiS.

Prezydencki projekt noweli o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji został przyjęty pod nieobecność przedstawicieli frankowiczów, którzy wcześniej opuścili posiedzenie komisji. Według nich regulacje nie rozwiążą ich problemów.

Strona społeczna zarzucała przewodniczącemu komisji, że nie dopuszcza ich do głosu, a pozwala na składanie poprawek reprezentantom sektora bankowego.

Według nich to większa rozgrywka polityczna a nie zajmowanie się dobrem konsumentów. Przebieg obrad krytykowało Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

RIRM/PAP

drukuj