fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

S. Karczewski o projekcie odbudowy Pałacu Saskiego: Cieszę się, że Senat przyjął tę ustawę

Senat poparł ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego. Za prezydenckim projektem głosowało 49 senatorów. Ustawa ws. restytucji Pałacu Saskiego, zakładająca także odbudowę Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, wywołała w Senacie ożywioną dyskusję. Zdaniem Platformy Obywatelskiej Polski nie stać na tak kosztowny projekt.

Odpowiadając na krytykę Platformy, Małgorzata Paprocka, prezydencka minister, poinformowała, że koszty inwestycji szacowane na ponad 2 mld zł są rozłożone na ok. 10 lat. Minister zastrzegła, że „precyzyjny kosztorys będzie wynikał z umowy zawartej przez ministra kultury ze spółką celową. Będą zabezpieczone mechanizmy kontrolne”.

Ostatecznie ustawę przygotowaną przez prezydenta poparło 49 senatorów, przeciw głosowało 35, a 15 wstrzymało się od głosu.

Z wyniku głosowania cieszy się Stanisław Karczewski, senator PiS.

– Bardzo się cieszę i jestem wdzięczny senatorom za głosowanie, niektórym dziękuje za wstrzymanie się i odstąpienie od złego pomysłu, jakim jest odrzucenie tej ustawy. Utrudniłoby nam to działanie  z punktu widzenia wizerunkowego, bo badania pokazują, że Polacy są za odbudową Pałacu. Cieszę się, że Senat  przyjął tę ustawę – mówi polityk.

Senat przyjął poprawki do ustawy. Większość ma charakter techniczno-legislacyjny. Jedna z poprawek merytorycznych zakłada, że Rada Odbudowy będzie liczyła 11, a nie 10 członków oraz że swojego kandydata do Rady będzie mógł zgłaszać marszałek Senatu.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska, Warszawa

drukuj