fot. pixabay.com

Rzeszów: pierwsza operacja częściowej nefrektomii nerki w asyście robota

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie wykonali pierwszą w województwie podkarpackim operację częściowej nefrektomii nerki w asyście robota da Vinci. Zabieg trwał półtorej godziny.

62-letni pacjent dowiedział się, że ma guza na nerce podczas badania kontrolnego USG. Leczy się kardiologiczne i przyjmuje leki przeciwkrzepliwe. Lekarze zoperowali go w asyście robota da Vinci, żeby zminimalizować ryzyko krwawienia śródoperacyjnego.

Mężczyzna trafił na stół operacyjny w poniedziałek rano. Zabieg, choć skomplikowany i wymagający dużej precyzji, trwał półtorej godziny.

„Polegał na usunięciu guza przy minimalnym ryzyku uszkodzenia zdrowej tkanki nerki” – przekazał kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK dr Janusz Ławiński. Jest jednym z trzech lekarzy, którzy operowali tego pacjenta.

Do niedawna standardem była radykalna nefrektomia, czyli całkowite usunięcie nerki. Leczenie raka nerki zmieniła laparoskopia. Przy niewielkich zmianach nowotworowych lekarze usuwali guz, pozostawiając nerkę. Dzięki rozwojowi technologii robotycznej możliwe jest przeprowadzenie operacji oszczędzającej nerkę.

„Zastosowanie technik robotycznych daje pacjentom wiele korzyści. Tracą mniej krwi, po operacji odczuwają mniejszy ból, rany goją się szybciej, szybciej są wypisywani do domu” – powiedział dr Ławiński.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 5 tys. nowych przypadków raka nerki. Na liście czynników ryzyka są m.in. predyspozycje genetyczne, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze czy otyłość.

Niewielkie guzy, do kilku centymetrów, nie dają objawów i bardzo często wykrywane są przypadkowo, podczas innych badań.

„Krwiomocz bez towarzyszącego bólu, wyczuwalne przez powłoki brzuszne zgrubienie, ból podbrzusza lub okolicy lędźwiowej oraz ogólne złe samopoczucie to objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza” – dodał dr Ławiński.

Rzecznik szpitala uniwersyteckiego Andrzej Sroka przekazał, że operacje częściowej nefrektomii nerki w asyście robota chirurgicznego będą wykonywane regularnie.

„Pacjenci ze zdiagnozowanymi guzami nerek, którzy kwalifikują się do zabiegu, mogą zgłaszać się do Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, aby zaplanować zabieg” – powiedział rzecznik szpitala.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie jest jedyną placówką na Podkarpaciu, w której pacjenci są operowani z użyciem robota da Vinci.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl