fot. PAP/Marcin Bednarski

Rzecznik NIK o regulacjach w sprawie kupna ziemi: Nowelizacja ustawy zakłada, że nie będzie ograniczeń co do kupowanych działek w mieście

Nowelizacja ustawy zakłada też, że nie będzie ograniczeń co do kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim, na cele nierolne, będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia zakupionej ziemi przekroczy hektar, będzie trzeba prowadzić działalność rolniczą – poinformowała Ksenia Maćczak, rzecznik Najwyższej Izby Kontroli.

Zmiany w obrocie ziemią rolną zahamowały tempo wzrostu jej cen oraz spowodowały obniżenie czynszu dzierżawnego gruntów państwowych– oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

NIK wzięła pod lupę regulacje z 2016 r. Zmiany te wstrzymały na 5 lat sprzedaż nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wprowadziły też ustawowe ograniczenia w obrocie prywatnym. W ocenie NIK regulacje były potrzebne, jednak nałożone ograniczenia poszły za daleko. Teraz może się to zmienić. Na biurko prezydenta trafiła ustawa łagodząca dotychczasowe prawo.

Jeżeli prezydent ustawę podpisze, to działki rolne do hektara i znajdujące się w obrębie miast, będą mogły być kupowane przez osoby, które rolnikami nie są. Nowelizacja ustawy zakłada też, że nie będzie ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim, na cele nierolne, będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia zakupionej ziemi przekroczy hektar, będzie trzeba prowadzić działalność rolniczą. Takiej nieruchomości nie będzie można sprzedać przez pięć lat – powiedziała Ksenia Maćczak, rzecznik NIK.

Ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, która czeka na podpis prezydenta sejm przyjął 26 kwietnia. Zmiany bez poprawek 9 maja poparł Senat.

RIRM

drukuj