fot. sxc.hu

Rząd zapewnia o bezpieczeństwie ekonomicznym Polski

Polska nie jest zagrożona w związku z trudną sytuacją Grecji – zapewnia rząd. Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że kryzys Aten ma wpływ na to, co dzieje się w Polsce.

Premier Ewa Kopacz mówiła dziś, że Polska jest bezpieczna, a nasze banki są stabilne.

Z kolei wiceminister finansów Artur Radziwiłł ocenił, że przełożenie tego, co się dzieje w Grecji na sytuację w Polsce, jest bardzo niewielkie, praktycznie zerowe.

Prof. Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej, mówi, że sytuacja Grecji odbija się na naszym kraju i nie wiadomo, jak ten wpływ będzie przedstawiał się w przyszłości.

– Z jednej strony obserwujemy negatywne zjawisko deprecjacji kursu złotego w związku z kryzysem Grecji, a z drugiej niestety spadek indeksów giełdowych, czyli osłabienia koniunktury giełdowej – również w Polsce. Dla nas kluczowe jest ryzyko deprecjacji kursu złotego. Jest to poważny problem, bo jeżeli kryzys grecki rzeczywiście miał powodować dalszą deprecjację kursu złotego, to jednak miało by to negatywne następstwa dla polskiej gospodarki – podkreślił prof. Andrzej Kaźmierczak.

Grecy nie porozumieli się z wierzycielami w sprawie odblokowania ostatniej transzy pomocy bez której nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Obecny program pomocowy dla Grecji wygasa jutro i tego samego dnia Grecja powinna zwrócić MFW kolejną ratę zadłużenia.

RIRM

drukuj