fot. pixabay.com

Rząd chce przyciągnąć kapitał do Polski. W tym celu chce uprościć przepisy i wprowadzić ulgi podatkowe

Rząd planuje wprowadzić ponad 20 zmian i uproszczeń, które w dobie pandemii mają przyciągnąć kapitał do Polski oraz wesprzeć biznes w rozwoju i ekspansji zagranicznej. O rządowych planach pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Strategia ma dotyczyć m.in. repatriacji polskiego kapitału, który wyemigrował za granicę. W planie jest stworzenie programu dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą. Będą mogli z nimi wrócić do kraju i nie będą ścigani, jeśli w ciągu roku zainwestują środki objęte repatriacją.

Na rządowy pakiet mają składać się też m.in. przepisy dotyczące fundacji rodzinnych, ulga w podatku dochodowym dla powracających z zagranicy czy zachęty dla najbogatszych, aby nie uciekali od opodatkowania za granicę.

Nowością mają być paszporty VIP dla spółek z miliardowym nakładem lub tysiącem miejsc pracy. Spółki te zyskają uproszczoną ścieżkę postępowań administracyjnych. Kierunek pozytywnie ocenia ekonomista dr Grzegorz Piątkowski.

– Mamy tutaj dorównanie do krajów europejskich, które oferują już takie rozwiązania i które rzeczywiście są tym samym w stanie ściągać przede wszystkim zamożne osoby z pozostałych krajów, a widzimy, że na świecie mamy bardzo dużo niestabilności. Polska jest – w czasie epidemii i w czasie tego kryzysu ekonomicznego – krajem bardzo stabilnym. Na pewno będzie więc duża chęć do osiedlania się tutaj ludzi zamożnych, jeśli będą mieli korzystne warunki finansowe – mówi dr Grzegorz Piątkowski.

Nowe ulgi podatkowe i uproszczenia przepisów mających stworzyć lepsze otoczenie dla biznesu będą zaprezentowane na przełomie września i października.

Nad konkretnymi projektami ustaw pracują resorty finansów i rozwoju.

RIRM

drukuj