fot. freepik.com

Rząd chce, aby służby miały większe uprawienia w zakresie inwigilacji Polaków

Rząd Donalda Tuska chce zwiększyć kontrolę smartfonów Polaków. Koordynator służb specjalnych, Tomasz Siemoniak, apeluje o zmiany, które pozwolą służbom specjalnym na sprawdzanie maili i wiadomości w komunikatorach internetowych.

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Adam Bodnar, przedstawił w Sejmie informację o stosowaniu oprogramowania szpiegującego Pegasus. Z systemu korzystały przede wszystkim ABW, CBA i Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

– W latach 2017-2022 stosowały kontrolę operacyjną urządzenia końcowego łącznie wobec 578 osób – powiedział Adam Bodnar.

Minister ponownie zarzucił PiS masowe szpiegowanie Polaków przy użyciu nowych technologii, takich jak Pegasus. Sądy miały wydawać ogólne zgody, nie wiedząc, jakie dane będą pobierane.

– Utrzymuje się wysoki poziom zatwierdzania zgód przez sądy i prokuraturę i myślę, że jest to czynnik, który powinien budzić refleksję – zaznaczył Adam Bodnar.

To za rządów PO-PSL Polacy podlegali masowej inwigilacji – mówił były wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł.

– Za rządów PiS spadała liczba podsłuchów i liczba zapytań o bilingi. W sytuacji waszych rządów rosły zarówno pierwsze dane, jak i drugie –  zwrócił uwagę polityk PiS.

Koalicja rządząca oskarża poprzednią władzę o inwigilację, a sama chce poszerzyć uprawnienia służb do śledzenia obywateli. Wnioskuje o to koordynator służb specjalnych, Tomasz Siemoniak. Operatorzy telekomunikacyjni będą archiwizować nie tylko nasze SMS-y i bilingi rozmów, ale także maile i wiadomości na komunikatorach internetowych, takich jak Messenger . To pomysł rządu Prawa i Sprawiedliwości, który krytykowała ówczesna opozycja – wskazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

– Każda próba poszerzenia możliwości technicznych służb, kiedy my prowadziliśmy sprawy służb, spotykała się z ogromną, totalną krytyką ze strony środowiska PO – dodał.

Minister Tomasz Siemoniak chce, aby zapisy o archiwizowaniu maili i wiadomości na komunikatorach znalazły się w nowelizacji prawa komunikacji elektronicznej autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. Do pomysłu ostrożnie podchodzi wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka.

– W mojej ocenie ten dostęp jest zbyt szeroki – wyjaśnił.  

Minister ds. UE, Adam Szłapka, obawia się napięć z TSUE, który sprzeciwił się gromadzeniu danych o wszystkich obywatelach. Minister chce wycofania także tych uprawnień o połączeniach telefonicznych i SMS-ach. W dobie rozwoju technologii wzmacnianie uprawnień służb specjalnych jest potrzebne i nieuniknione – podkreślił ekspert ds. bezpieczeństwa, Adam Krampichowski.

– Dzisiaj ta szara strefa związana z przestępczością zorganizowaną, terrorystami rozwija się i terroryści też się komunikują za pomocą tego typu urządzeń – wskazał.

Proponowane zmiany trzeba przemyśleć, gdyż nasuwa się pytanie choćby o skuteczność prawa wobec światowych informatycznych gigantów – mówił politolog Damian Kulesza.

– Co w takim razie z operatorami zagranicznymi. Jak egzekwować prawo w stosunku do firm Google oraz Meta – zwrócił uwagę Damian Kulesza.

Ministerstwo Cyfryzacji nie ujawnia, czy zgodzi się na poszerzenie uprawnień służb.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl