Ruszył wodny sezon turystyczny na jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego

Żaglówkami, kajakami i edukacyjną łodzią z przeszklonym dnem można od soboty pływać po wodach Wigierskiego Parku Narodowego na Suwalszczyźnie. Ruszył sezon turystyczny, potrwa on do końca października.

Turystykę wodną można uprawiać w parku w tych samych wyznaczonych miejscach co w 2016 r. – poinformowała PAP Barbara Perkowska z Wigierskiego PN. To jeziora Wigry, Pierty, Postaw, Leszczewek, Omułówek, Mulaczysko, Czarne koło Bryzgla, Czarne koło Gawrych Rudy oraz na rzece Czarna Hańcza w granicach Wigierskiego PN pomiędzy miejscowościami Czerwony Folwark a Studziany Las.

Trzeba mieć wykupioną kartę wstępu do parku. Mając taką kartę można wędrować lub jeździć rowerem po sześciu ścieżkach przyrodniczych o łącznej długości ok. 245 km oraz pływać po jeziorach gdzie dopuszczony jest ruch turystyczny. Można również zwiedzać wystawy w czynnym przez cały tzw. weekend majowy Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku. Możliwe jest też wejście na 14 wież widokowych.

Do dyspozycji turystów są najnowsze obiekty infrastruktury turystycznej, takie jak np. wieża widokowa w Kruszniku, kładka na ścieżce Las w Krzywem, pomost widokowy Binduga, pomost widokowy nad Sucharem II i Sucharem IV. Infrastruktura ta powstała w 2016 r. w ramach projektu pod nazwą „Wigierski Park Narodowy – znam, rozumiem, wspieram”. Główny cel tego projektu to zwiększenie świadomości ekologicznej i zrozumienia dla potrzeby ochrony przyrody wśród mieszkańców Wigierskiego Parku Narodowego i okolic.

Wigierski Park Narodowy chroni przyrodę 42 jezior i niepowtarzalnego polodowcowego krajobrazu na Suwalszczyźnie.

Od 1 do 3 maja kilka razy dziennie będzie pływać łódź „Leptadora” z przeszklonym dnem należąca do parku, z której można obserwować podwodne życie jeziora Wigry.

Można też kupić jednodniowe lub okresowe licencje wędkarskie. Można je nabywać także za pośrednictwem platformy internetowej: www.wpn.eparki.pl. Tam także można płacić za pływanie żaglówkami czy za pola biwakowe w Wigierskim PN.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl