fot. materiały prasowe

Rusza program „Mata w każdej szkole”. To ważny dzień dla polskich zapasów

To może być przełomowy moment w najnowszej historii polskich zapasów! Już niebawem ruszy program „Mata w każdej szkole”, dzięki któremu podstawy zapasów będą mogły być realizowane na lekcjach wychowania fizycznego.

Program jest częścią projektu „Dobra Drużyna PZU”, którego ambasadorem jest Iga Świątek. Twarzą zapaśniczej części projektu jest Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.

Moim marzeniem było i jest wprowadzenie podstaw zapasów do stałego programu zajęć wychowania fizycznego. Zapasy pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynację ruchową. Dzięki regularnym treningom dziecko nabiera siły, kondycji i pewności siebie. Ponadto zyskuje większą świadomość własnego ciała i zwiększa zakres ruchu poszczególnych stawów i mięśni – mówi Andrzej Supron.

Stowarzyszenie Akademia Sportu Andrzeja Suprona od siedmiu lat w ramach organizowanych akcji promuje ogólnorozwojowy trening w oparciu o gry i zabawy z mocowaniem, które powinny być integralną częścią zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych.

fot. materiały prasowe

Zapasy stanowią świetną bazę pod inne dyscypliny sportowe i warto wprowadzić je chociażby jako zajęcia uzupełniające – dodaje Andrzej Supron.

Dzięki zaangażowaniu PZU w popularyzacje zapasów, będzie to możliwe poprzez wprowadzenie do szkół podstawowych programu „Mata w każdej szkole”. Rekrutacja szkół rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do 6 września. Program jest skierowany do szkół podstawowych na terenie całego kraju i zakłada, że trzy czwarte szkół zakwalifikowanych do programu będzie z miejscowości, których liczba mieszkańców nie przekracza trzydziestu tysięcy. Do programu zostanie zakwalifikowanych łącznie 128 szkół – po osiem z każdego województwa.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe są niezwykle istotne w początkowych etapach rozwoju dzieci. Dobra koordynacja ruchowa, którą kształtują, jest fundamentem każdego sportu. Wspierany przez PZU program „Mata w każdej szkole”, który dołączył do Dobrej Drużyny PZU, już wkrótce zagości w szkołach podstawowych i mamy nadzieję, że zmotywuje do aktywności fizycznej jak największą grupę dzieci. Będziemy śledzić ich rozgrywki i kibicować! – mówi Dawid Dziama, Dyrektor Biura Promocji Marki i Sponsoringu PZU

fot. materiały prasowe

Program będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszym z nich będą treningi online z udziałem Andrzeja Suprona. Będzie on uczestniczył z wybranymi szkołami w lekcjach online, a uczniowie będą dzielić się nagraniami z wykonanych ćwiczeń w mediach społecznościowych. Z kolei w drugim etapie odbędzie się szesnaście turniejów zapaśniczych, które wyłonią mistrzów poszczególnych województw. Najlepsi pod koniec maja spotkają się w Warszawie w wielkim finale programu „Mata w każdej szkole”. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, a mistrzowska szkoła otrzyma matę zapaśniczą!

Wszystkie informacje związane z rekrutacją dla szkół będą zamieszczane na stronie internetowej www.matawszkole.pl. Informacje o programie będzie można znaleźć również na stronie www.dobradruzynapzu.pl.

Paweł Hochstim

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl