fot. https://pixabay.com/pl/photos/stetoskop-lekarz-piel%c4%99gniarka-6497490/

Rusza kampania edukacyjna „Szanuj zdrowie, badaj nerki”

Celem kampanii edukacyjnej „Szanuj zdrowie, badaj nerki” jest zwiększenie  poziomu wiedzy na temat raka nerki. Zdiagnozować tę chorobę może proste badanie USG jamy brzusznej.

W Polsce co roku diagnozuje się około pięciu tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka nerki, z czego połowa umiera. Zazwyczaj winne jest późne wykrycie, kiedy choroba jest zaawansowana. Nowotwór nerki latami rozwija się bezobjawowo.

Objawy, jeżeli się pojawią, pojawiają się zwykle późno i bardzo często są już związane z chorobą przerzutową albo z bardzo dużym zaawansowaniem miejscowym, czyli guz jest bardzo duży w nerce, utrudniający leczenie operacyjne – mówi dr hab. n. med. Paweł Wiechno, kierownik Oddziału Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Wczesne wykrycie jest kluczowe dla powodzenia terapii i rokowań pacjenta. Najważniejsze badanie przy zdiagnozowaniu raka nerki to USG jamy brzusznej.

To jest badanie nieinwazyjne, które łatwo wykonać. Badanie ogólnie dostępne i jest ono dostępne również gabinetach lekarzy rodzinnych – zaznacza lek. med. Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezes oddziału warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Niestety pandemia spowodowała bardzo duże opóźnienia w diagnostyce nowotworów. Wykonano zdecydowanie mniej badań, które mogłyby zdiagnozować raka nerki.

To, co my obecnie obserwujemy to tzw. ogon pandemii, czyli widzimy więcej pacjentów, bardziej zaawansowanych, u których leczenie jest trudniejsze i dużo mniej efektywne – zauważa dr hab. n. med. Paweł Wiechno.

Aby wcześnie wykryć raka nerki warto raz w roku wykonać USG jamy brzusznej, morfologię krwi i parametry nerkowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl