fot. wikipedia

Rusza 13. edycja „Parawozjady” w Chabówce

W Chabówce koło Rabki-Zdrój rozpocznie się dziś 13. edycja „Parawozjady”. Festiwal pod hasłem „Tajemnice dawnej kolei” potrwa do jutra.

Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 12.30, po czym nastąpi parada parowozów oraz pokaz składów pociągów historycznych. Będą one udostępniane do zwiedzania.

Przewidziano również wiele atrakcji dla dzieci, m.in. symulator jazdy lokomotywy elektrycznej, gdzie każdy będzie mógł spróbować sił jako maszynista.

Mirosław Szymański z Biura Promocji spółki PKP Cargo, która jest jednym z organizatorów wydarzenia, powiedział, że Parawozjada jest wielkim świętem fanów kolei.

– Główną osnową programu będzie parada parowozów. Zobaczymy sześć parowozów: pięć z Polski i jeden ze Słowacji. Ujrzymy również paradę historycznych składów pociągowych, także prowadzonych parowozami, ale ciekawostką jest to, że będą unikalne wagony pasażerskie, przedwojenne z lat 30. i pośrednio powojenne. Zobaczymy bardzo ciekawe wagony towarowe, jak wagon „Gęsiarka” czy wagony z okresu II wojny światowej – wskazał Mirosław Szymański.

Podczas trwania wydarzenia przewidziano także kursy pociągów retro, m.in. do Kasiny Wielkiej i Rabki Zakryte.

Dla zwiedzających będzie otwarty również Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, który jest współorganizatorem wydarzenia. Wśród patronów medialnych festiwalu jest „Nasz Dziennik”.

RIRM

drukuj