fot. sxc.hu

Restrykcje UE zagrażają ponad 1500 polskim przedsiębiorstwom

SP chce specjalnej uchwały sejmowej zakazującej wprowadzenia do polskiego prawa unijnych przepisów dot. sposobu wędzenia wędlin. Poseł Patryk Jaki zapowiedział, że zostaną podjęte w tej sprawie konsultacje ze wszystkimi Klubami Parlamentarnymi.

Politycy alarmują, że unijne restrykcje zagrażają ponad 1500 polskim przedsiębiorstwom, dziś już wiadomo, że blisko 300 mniejszych lub średnich wędzarni nie spełnia norm UE. Przedsiębiorców tych nie stać również na dostosowanie swojej działalności do unijnych wymogów.

Solidarna Polska wskazuje na bezczynność polskiego rządu w tej sprawie. Politycy przypominają, że Łotwa zaprotestowała przeciwko unijnemu zakazowi, i szkodliwych przepisów nie wprowadziła.

Poseł Patryk Jaki, zwraca uwagę, że polskie wędliny są na świcie doceniane i znane z bardzo dobrej jakości. Dlatego dziwi bezczynności polskiego rządu, względem szkodzących dla polskich przedsiębiorców unijnych przepisów.

– Polski rząd nic w tej sprawie nie zrobił, a można było zrobić, bo np. Łotwa w tej sprawie złożyła protest i na Łotwie nie będą obowiązywały tego typu regulacje, tzn. tam będzie można wędzić wędliny według tradycyjnej metody. To Polska będzie największą ofiarą tej regulacji. Otóż, do tej pory, nie ma żadnego oficjalnego stanowiska RP, które sprzeciwiałoby się takim działaniom UE. W związku z tym mamy zamiar podjąć kontynuację ze wszystkimi Klubami Parlamentarnymi w Sejmie o stworzeniu uchwały sejmowej, która jednoznacznie opowie się przeciwko wprowadzaniu tego typu regulacji do polskiego porządku prawnego. Poruszymy to już na najbliższym konwencie seniorów. Przykro nam, że to opozycja musi podejmować inicjatywę w tej sprawie – za to powinien być odpowiedzialny polski rząd – zauważa polityk.

Poseł Tomasz Górski, zwrócił uwagę na olbrzymie szkody jakie wyrządzą polskim przedsiębiorcom unijne restrykcje.

– Zaniedbanie polskiego rządu odbije się na naszych przedsiębiorcach. To kilkaset przedsiębiorstw i kilka tysięcy miejsc pracy zagrożonych tą regulacją. Jeżeli wejdzie ona w życie, nie tylko polscy konsumenci będą jeść gorsze wędliny, ale również polscy przedsiębiorcy nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej w taki sposób jak do tej pory. Rząd polski od dawna ich gnębi zarówno regulacjami jak i zaniedbaniami, które powodują takie sytuacje. Oczekujemy również od rządu, żeby wreszcie zajął się polskimi firmami, żeby wreszcie zaczął tworzyć miejsca pracy poprzez odpowiednie regulacje i wsparcie polskich przedsiębiorstw, a nie działaniem na szkodę polskich przedsiębiorców – mówi poseł Tomasz Górski.

                                                                                                                                                                            RIRM 

drukuj