fot. TV Trwam News

Resorty infrastruktury i cyfryzacji: Nie będzie już mandatu za brak przy sobie prawa jazdy

Brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy, likwidacja karty pojazdu, możliwość pozostawienia poprzednich numerów rejestracyjnych, likwidacja naklejki na szybę z numerem rejestracyjnym – to ułatwienia, które chcą wspólnie wprowadzić w życie resorty cyfryzacji i infrastruktury – poinformowali dziś szefowie tych resortów.

Oba ministerstwa chcą, by zmiany wchodziły w życie stopniowo, począwszy od 2019 r., gdyż niektóre wymagają zmian prawnych.

„Chcemy zlikwidować karanie za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy, chcemy pójść tą samą ścieżką, co w przypadku dowodu rejestracyjnego” – powiedział dziś na konferencji minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że eksperci z obu resortów uznali, że karta pojazdu w dniu dzisiejszym nie jest niezbędna, nie tworzy wartości dodanej dla właścicieli pojazdów czy urzędów, które zajmują się ewidencjonowaniem pojazdów.

„Uważamy też, że należy odejść od tego, aby każdy pojazd był oznaczony nalepką kontrolną na szybie. (…) Będziemy też chcieli zamienić w rzeczywistość propozycję, aby móc zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, bez względu na wątpliwości z jakiego województwa dany samochód pochodzi” – dodał minister Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury powiedział, że nowe ułatwienia dla kierowców przyniosą im pewne oszczędności. Przypomniał, że obecnie wydanie karty pojazdu kosztuje 75,5 zł, a zachowanie poprzednich numerów rejestracyjnych pozwoli na zaoszczędzenie 99,5 złotych.

Z kolei Marek Zagórski przypomniał, że od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC.

Minister Cyfryzacji zapowiedział też możliwość rejestracji pojazdu online u profesjonalnego sprzedawcy. Ponadto raport wygenerowany w usłudze „Mój pojazd” stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Pakiet ułatwień dla kierowców przewiduje także odstąpienie od obowiązkowych kursów/szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy, tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

PAP/RIRM

drukuj