Reforma wymiaru sprawiedliwości

Sejm w ekspresowym tempie pracuje nad nowelizującą: ustawy o Sądzie Najwyższym: ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz prawa o prokuraturze. Jeszcze w czwartek ma odbyć się II czytanie.

Projekt ustawy ma przyspieszyć wybór I prezesa Sądu Najwyższego.

– Jeżeli jest sygnał, że będzie obstrukcja, to musi być reakcja – powiedział poseł PiS Marek Ast.

Reagujemy żeby nie doszło do sytuacji patowej – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

– Każde poważne państwo musi sobie z tym poradzić. Musi sobie poradzić w sposób legislacyjny, stąd nowa inicjatywa, która ma z tego impasu pozwolić wyjść – zaznaczył  Mateusz Morawiecki.

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby zgromadzenie ogólne sędziów SN wybrało i przedstawiło prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN, niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN. Pozostanie przy obecnych rozwiązaniach sparaliżowałoby SN na wiele miesięcy.

– Tę ustawę należy ocenić, jako techniczną ustawę, która porządkuje wiele materii z zakresu wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył poseł PiS Waldemar Buda.

Totalna opozycja twierdzi jednak, że w ustawie chodzi tylko i wyłącznie o przejęcie sądów.

– Kończycie zamach na polskie sądownictwo – komentował poseł PO Rafał Trzaskowski.

– Jestem przekonany, że lista tych nowych sędziów SN jest już na nowogrodzkiej. Co więcej pan prezes Kaczyński, już z pewnością wybrał  nowego I Prezesa SN, który ma zastąpić panią prezes Gersdorf – kontynuował Borys Budka.  

Oprócz oskarżeń nie było żadnych alternatywnych propozycji ze strony partii opozycyjnych – mówił dr Lech Jańczuk.

– Społeczeństwo miałoby możliwość wyboru – zauważył dr Lech Jańczuk.

Hipokryzję posłów Platformy Obywatelskiej obnażył dziś poseł Paweł Grabowski z klubu Kukiz 15.

– Głosowaliście razem z PiS za skróceniem kadencji I Prezes SN, a później wyciągacie ludzi na ulice żeby protestowali – zauważył poseł Kukiz ’15 Paweł Grabowski.

– Pan Trzaskowski mówi pięknie, że państwo bez wolnych sądów sprzyja cwaniakom. Zgoda. A sędzia na telefon, to za czyich czasów był? Nie było cwaniactwa wtedy? – pytał poseł Paweł Grabowski.

Swojego stanowiska w sprawie nowego prawa nie zmienia sędzia Małgorzata Gersdorf. W środę wróciła do pracy, a w czwartek wysłała list do prezydenta.

„ … stwierdzam, że moja kadencja trwa nadal aż do dnia 30 kwietnia 2020 i jestem zobowiązana do sprawowania tego urzędu z mocy najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej – Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – napisał w liście Małgorzata Gersdorf.

– Dziwię się, że pani prezes ryzykuje te wszystkie przywileje, pryncypia, która ma, jako sędzia w stanie spoczynku, ponieważ to zachowanie jawnie przeczy zasadom, które obowiązują sędziego w stanie spoczynku – mówił poseł PiS Waldemar Buda.

Nową ustawą w ekspresowym tempie zajęły się sejmowe komisje. Jej drugie czytanie odbędzie się późnym wieczorem w czwartek. Nowelizacja nie dotyczy tylko SN. Jej celem jest również usprawnienie pracy prokuratury.

– Do tej pory mieliśmy tak, że w zasadzie nie było w interesie prokuratury ściganie przestępców. Nie było wskaźnika efektywności na podstawie, którego można by było prokuraturę oceniać. Te reformy, które wchodzą, takie mechanizmy wprowadzają – powiedział  politolog dr Lech Jańczuk.

Po wejściu nowych przepisów w życie PiS liczy, że nowy I Prezes SN zostanie wybrany do września.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl