fot. flickr.com

Reforma więziennictwa – ponad 1,5 tys. więźniów z województwa śląskiego zdobyło kwalifikacje zawodowe w roku 2018

Ponad 1,5 tys. więźniów z województwa śląskiego zostało przeszkolonych i zdobyło kwalifikacje zawodowe w 2018 roku. To nie wyjątek na mapie Polski. Resort sprawiedliwości przeprowadza reformę więziennictwa, co w końcowym rozrachunku ma zmniejszyć liczbę przestępstw.

Projekt dotyczący podniesienia kwalifikacji zawodowych więźniów jest realizowany przez więziennictwo w ramach programu operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. Głównym celem projektu jest powrót osadzonych na rynek pracy po zakończeniu odbywania przez nich kary pozbawienia wolności. W minionym roku w województwie śląskim przeprowadzono 131 kursów aktywizacyjno-zawodowych, a ponad 60 proc. absolwentów tego typu szkoleń podjęło pracę.

– To jest główne zadanie systemu penitencjarnego, tzn. to, żeby ludzie, którzy wychodzą z zakładów karnych, do nich już nie wracali – mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Śląsk to wcale nie wyjątek na mapie Polski. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wskazuje na znaczący wzrost liczby osadzonych, którzy podejmują pracę. Jest to możliwe dzięki zainicjowanemu przez jego resort programowi „Praca dla więźniów”.

– Jak przychodziłem do ministerstwa, pracowało w Polsce najmniej więźniów w Europie, dzisiaj pracuje najwięcej. Dzięki temu wypracowują też środki między innymi na alimenty, które w pierwszej kolejności spłacają swoim rodzinom – podkreśla Patryk Jaki.

W Polsce trwa gruntowna reforma więziennictwa. Obejmuje ona między innymi rozbudowę systemu dozoru elektronicznego, powołanie Instytutu Kryminologii, doskonalenie zawodowe funkcjonariuszy, nabór nowoczesnego sprzętu, budowę nowoczesnych zakładów karnych oraz zmianę systemu resocjalizacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl