fot. twitter.com

Referendum ws. pomnika katyńskiego w Jersey City

Nadal nie wiadomo jaki los czeka pomnik katyński w  Jersey City.  Rada Miejska zdecydowała o zorganizowaniu referendum w sprawie lokalizacji monumentu.

Pomnik Katyński miał zostać przeniesiony o 60 metrów od dotychczasowej lokalizacji, w pobliże nabrzeża rzeki Hudson przy York Street.

Część Polonii, w tym  nowojorskie adwokat Sławomir Platta,  od początku nie zgadzała się na kompromis w sprawie Pomnika Katyńskiego. Grupa ta zebrała 7 tysięcy podpisów wymaganych do przeprowadzenia referendum. W tej sytuacji, zgodnie z prawem stanu New Jersey, władze miasta miały dwa wyjścia – wycofać uchwałę w sprawie przesunięcia pomnika, albo poddać tę kwestię pod głosowanie mieszkańców.

Sławomir Platta oraz popierający jego stanowisko członkowie Polonii amerykańskiej  byli przekonani, że radna miasta Jersey City wycofa się z planu przesuwania pomnika i pozostawi go w obecnej lokalizacji przy Exchange Place. Tak się jednak nie stało. Rada Miejska Jersey City zdecydowała o zorganizowaniu referendum w sprawie lokalizacji Pomnika Katyńskiego.

Kilka tygodni temu w sprawie referendum zabrał głos konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Ostrzegł, że odrzucenie decyzji o przeniesieniu pomnika na York Street stanowi powrót do obecnej, niestabilnej sytuacji, niezabezpieczającej prawnie stałej lokalizacji przy Exchange Place. Nawet jeśli mieszkańcy Jersey City sprzeciwią się przesuwaniu Pomnika Katyńskiego, to jego los nadal będzie niepewny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj