Radni PiS chcą zbadania sprawy przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich

Stołeczni Radni PiS-u domagają się, by komisja rewizyjna Rady Warszawy zajęła się sprawą przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich. W czwartek złożyli uchwałę w tej sprawie.

Samorządowcy chcą się dowiedzieć, czy cały proces odbył się zgodnie z prawem. Spółka, która wygrała przetarg nie posiada doświadczenia na rynku europejskim, co wzbudza największe kontrowersje.

Radny Dariusz Lasocki wskazał, że komisja rewizyjna jest odpowiednim ciałem, które może wyjaśnić kulisy całej sprawy.

– Komisja rewizyjna może przeprowadzać kontrole, powoływać zespoły, żądać wyjaśnień od urzędników i pana prezydenta. Nadmienię, że radni Koalicji Obywatelskiej nie zgodzili się na to, aby komisja rewizyjna Rady Miasta Warszawy kontrolowała ten przetarg. Wiemy, że pan prezydent udzieli pisemnych wyjaśnień komisji rewizyjnej. Nie można być jednak sędzią we własnej sprawie. Pan prezydent był bardzo uradowany, że przetarg został rozstrzygnięty na korzyść tego właśnie oferenta. Wydaje się, że pan prezydent nie powinien być stroną w tym postępowaniu – podkreślił Dariusz Lasocki.

Przetarg na dostawę taboru Tramwaje Warszawskie ogłosiły we wrześniu ubiegłego roku. Zamówienie dotyczyło 123 tramwajów, z opcją rozszerzenia dostawy o kolejne 90. Przetarg wygrała koreańska firma.

O realizację zamówienia ubiegały się też polskie przedsiębiorstwa, m.in. Pesa Bydgoszcz. Władze Warszawy tłumaczą, że przetarg wygrała najtańsza oferta. Tramwaje z zamówienia podstawowego producent ma dostarczyć do końca października 2022 roku. Z kolei te w ramach opcji dodatkowej rok później.

RIRM

drukuj