Przełom w natarciu na ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego w Syrii

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zdobyły w czwartek większą część Hadżinu, najważniejszego miasta w ostatniej enklawie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii. Trwającym od kilku dni zaciętym walkom towarzyszą intensywne naloty międzynarodowej koalicji.

Redur Chelil, jeden z liderów SDF, czyli kurdyjsko-arabskiej koalicji wspieranej przez USA, poinformował, że w czwartek SDF opanowały większość dzielnic Hadżinu. Dodał jednak, że walki wciąż trwają, a „wyzwolenie Hadżinu nie będzie oznaczało końca ISIS, gdyż przyjmie ono inne kształty poprzez komórki w różnych miejscach”. Podkreślił równocześnie, że ściganie tych komórek zajmie więcej czasu.

Hadżin znajduje się na lewym brzegu Eufratu w muhafazie (prowincji) Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii. Oprócz tego miasta dżihadystyczna organizacja tzw. Państwo Islamskie kontroluje też niewielkie, lecz ciężkie do zdobycia terytorium ciągnące się do graniczącej z Irakiem wioski Baguz, a także kilkunastokilometrowy odcinek granicy. SDF, równocześnie z natarciem na Hadżin, osiągnęło postępy w jednoczesnym ataku na pozycje ISIS przy irackiej granicy.

Enklawa Hadżin jest również połączona z położonym po drugiej stronie rzeki rozległym pustynnym obszarem, który też jest kontrolowany przez ISIS. To tam, zdaniem amerykańskich dowódców, przebywa obecnie samozwańczy kalif IS Abu Bakr al-Bagdadi.

Ofensywa na Hadżin rozpoczęła się 10 września i do tego tygodnia postępy w niej były niewielkie. W środę SDF poinformowało jednak o zabiciu 228 terrorystów i ewakuacji ponad 1200 cywilów.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), od rozpoczęcia ofensywy na Hadżin zginęło 827 terrorystów ISIS oraz 481 żołnierzy SDF, a także 308 cywilów. Tzw. Państwo Islamskie masowo wykorzystuje miejscową ludność jako tzw. żywe tarcze. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w środę oskarżyła też ISIS o dokonywanie masowych egzekucji cywilów podejrzewanych o sympatyzowanie z SDF.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl