Przegrana bitwa o historię

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się za odrzuceniem projektu PiS nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącego nauczania historii.  W myśl nowej podstawy programowej w II i III klas liceum w wymiarze podstawowym, historia jako odrębny przedmiot zanika i jest zastępowana przez luźne bloki tematyczne, stąd nowy projekt PiS.

 

Ustawa PiS miała być gwarancją, by lekcje historii w gimnazjach i liceach były obowiązkowe i jako osobny przedmiot –powiedział poseł Kazimierz Ujazdowski, były minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Stąd nasza ustawa, która miała być gwarancją obowiązkowego i integralnego nauczania historii w gimnazjach i w liceach. Zgłoszona jest z oczywistych powodów. Historia nie jest zwykłym przedmiotem, jest sercem edukacji patriotycznej, jest przedmiotem budującym związek ze wspólnotą narodową. Uczy odpowiedzialności za Polskę, za państwo. Uczy odpowiedzialności za innych i uczy kreatywnego myślenia –akcentował Ujazdowski.

 

W projekcie PiS zapisano także, że minimalny wymiar lekcji historii to 180 godzin na każdym etapie edukacyjnym, czyli minimum dwie lekcje tygodniowo. Lekcji mogłoby być więcej dla uczniów, którzy wybiorą rozszerzony poziom nauczania historii.

 

Tymczasem działania zmierzające do likwidacji historii w polskich szkołach to prymitywizm ze strony Platformy Obywatelskiej – dodaje poseł.

 

Odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu przez komisje pod presją ministerstwa jest aktem zawziętości i prymitywizmu, bo to jest w gruncie rzeczy odmowa dyskusji. Odmowa poważnej dyskusji i poważnych prac, traktuję to jako wyraz zawziętości i prymitywizmu ze strony Platformy Obywatelskiej. Batalia o to nie jest skończona, wiele zależy od opinii publicznej, od nacisku obywateli, od nacisku rodziców, ale bitwa wczoraj pod presją Platformy przegrana – mówi Ujazdowski.

 

Za odrzuceniem projektu PiS głosowało 21 posłów, 10 – było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ostatecznie o odrzuceniu projektu lub o dalszych pracach nad nim zdecyduje w głosowaniu cały Sejm.

 

Wypowiedź Kazimierza Ujazdowskiego

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj