PAP/EPA

Przed nami kolejny deszczowy dzień w maju

Jak informuje IMGW, południowa, środkowa i wschodnia Europa będzie pod wpływem płytkich niżów z frontami atmosferycznymi. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się w zasięgu wyżu z centrami w rejonie Skandynawii i Morza Bałtyckiego.

Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu, którego ośrodek będzie się przemieszczał znad Podkarpacia przez Wielkopolskę nad wschodnie Niemcy oraz związanych z nim frontów atmosferycznych na północy i zachodzie kraju ciepłym, na południu pofalowanym froncie chłodnym. Z południowego wschodu napłynie ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, a w pasie od Ziemi Lubuskiej po południowe Podlasie i wschodnie Mazowsze oraz na południowym wschodzie kraju burze. Prognozowana suma opadów na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Ziemi Lubuskiej, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce do 20 mm. Temperatura maksymalna od 11-12 st. nad morzem i 15 st. na północy do 20 st. na południowym wschodzie oraz miejscami w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni, na południu kraju zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, a na wschodzie do 70 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże, na południu i południowym zachodzie miejscami większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu, a na wschodzie i miejscami w centrum, a początkowo też na zachodzie, burze. W pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy i Mazowsze po Lubelszczyznę i Ziemię Świętokrzyską prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura minimalna od 5-6 st. w kotlinach górskich i 7 st. na Dolnym Śląsku do 13 st. na północnym wschodzie i 14 st. miejscami w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, z kierunków wschodnich, tylko na południowym zachodzie kraju zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 55 km/h.

PAP/RIRM

drukuj