PAP/Tomasz Gzell

Przed komisją śledczą ds. VAT zeznawał Jacek Przypaśniak – były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej

Przed sejmową komisją śledczą ds. VAT zeznania we wtorek złożył Jacek Przypaśniak, były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej. Obecnie świadek pracuje w katowickiej Krajowej Administracji Skarbowej.

O wezwaniu Jacka Przypaśniaka na świadka komisja zdecydowała w listopadzie, podejmując równocześnie uchwały o przesłuchaniu szeregu innych osób.

W 2012 roku Jacek Przypaśniak został członkiem grupy roboczej do zwalczania przestępczości w zakresie wyłudzania VAT w obrocie stalą zbrojeniową. Proceder dotyczył sprowadzania prętów stalowych z Łotwy. Świadek zapewnił, że w roku 2011 proceder ten był już praktycznie wyeliminowany.

– Osobiście sporządziłem raport z działania tej grupy, który został przedstawiony w Ministerstwie Finansów, natomiast pierwsze działania, jakie były, miały polegać na tym, by jak najszybciej wyeliminować ten proceder. Z tego, co pamiętam, to część firm – które sprowadzały pręty żebrowane z Łotwy – było już objętych naszymi kontrolami. Później doprowadziliśmy działaniami, współpracą ze służbami – właściwie wszystkimi – […]doprowadziliśmy do tego, że ten proceder zanikł – powiedział Jacek Przypaśniak.

Świadek nie wiedział, dlaczego ministerstwo zwlekało z wprowadzeniem odwróconego VAT na pręty stalowe.

W środę zeznania ma złożyć Andrzej Parfianowicz, wiceminister finansów w latach 2007-2013. Szacuje się, że w latach 2007-2015 w wyniku wyłudzeń VAT Skarb Państwa stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj