Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii w komisji

W tym tygodniu sejmowa Komisja Energetyki i Surowców Energetycznych po raz pierwszy zajmie się projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Źródła odnawialne na razie są droższe od konwencjonalnych. Aby się rozwijały, potrzebne są dotacje.Ustawa o odnawialnych źródłach energii ma m.in. kompleksowo uregulować te kwestie.

Wprowadzenie systemu aukcyjnego oraz odrębnych przepisów dla prosumentów, czyli właścicieli bardzo małych instalacji produkujących energię na własne potrzeby – to niektóre z propozycji rządu, którymi po raz pierwszy zajmie się w środę Komisja Energetyki i Surowców Energetycznych.

O proponowanych rozwiązaniach projektu ustawy mówił poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki.

– Można powiedzieć, że projekt PO jest pewnym eksperymentem. Wsparcie dla prosumentów. Niewątpliwie jest to godne wsparcia i popierania, tylko trzeba pamiętać, że to nie rozwiąże strukturalnych problemów polskiej energetyki. Nawet gdyby wszyscy zainstalowali sobie taką instalację, to będzie tyle prądu elektrycznego, ile pochodzi z jednej, dużej, systemowej elektrowni. Wydaje się, że system aukcyjny proponowany w ustawie jest systemem korzystniejszym niż automatyczne, biurokratyczne lokowanie dopłat. Będziemy rozważali to podczas pracy w komisji – powiedział poseł Piotr Naimski.

Zgodnie z zamysłem rządu, większość przepisów ustawy miałaby obowiązywać od 2015 r.

Wypowiedź posła Piotra Naimskiego:


Pobierz

Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl