fot. pixabay.com

Projekt: powstanie elektroniczny rejestr oznakowanych psów i kotów

Utworzenie rejestru psów i kotów oraz wprowadzenie obowiązku identyfikacji i rejestracji tych zwierząt – zakłada projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), który został opublikowany we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W opinii autorów projektu – ministerstwa rolnictwa – takie rozwiązanie legislacyjne ma pomóc w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów. Jak zauważono w uzasadnieniu projektu, koszty utrzymania tych zwierząt w schroniskach rosną z roku na rok. W 2023 r. wydano na ten cel ponad 347 mln zł. W 2022 r. w 226 schroniskach znajdowało się ponad 84 tys. psów i ok. 34 tys. kotów.

Zgodnie ustawą o ochronie zwierząt z 1997 r. zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin.

Projektowana ustawa przewiduje utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), prowadzonego w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Rejestr zostanie zbudowany przez ministra właściwego ds. informatyzacji we współpracy z ministrem właściwym ds. rolnictwa. KROPiK będzie systemem publicznym.

KROPiK ma gromadzić podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia. W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach dla zwierząt w KROPiK będą zarejestrowane dane podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt oraz nazwę i adres tego schroniska.

Rejestr zapewni nieodpłatny dostęp do danych lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży gminnej (miejskiej), prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej. KROPiK ma być połączony z mObywatelem, co ma pozwolić na dostęp do rejestru także właścicielom psów i kotów.

Zgodnie z projektowanymi przepisami psa lub kota rejestrować będzie weterynarz. Właściciel zwierzęcia będzie mógł natomiast samodzielnie zmienić wprowadzony do rejestru adres, miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Projektowana ustawa wprowadza obowiązek znakowania i rejestracji psów, a także możliwość znakowania i rejestracji psów i kotów niepodlegających obowiązkowi znakowania i rejestracji, zgodnie z decyzją ich właściciela.

Projektowana ustawa zakłada ponadto, że identyfikację psa lub kota poprzez wszczepienie elektronicznego transpondera przeprowadzi lekarz weterynarii, nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.

Identyfikacja psa lub kota musi zostać przeprowadzona w każdym przypadku przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadziła identyfikację, wyda posiadaczowi psa lub kota stosowne zaświadczenie, które musi być przechowane do końca życia zwierzęcia.

Zgodnie z projektem kontrolę oznakowania i rejestracji psów oraz kotów będą mogli przeprowadzić policjanci, strażnicy miejscy czy pracownicy Inspekcji Weterynarii. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją będzie groziła kara grzywny.

Koszt budowy KROPiK szacowany jest na ok. 35,8 mln zł. Zostanie on sfinansowany z części budżetu 32, której dysponentem jest minister właściwy ds. rolnictwa, w roku wejścia w życie projektowanej ustawy i w kolejnych latach. Jednak – jak zaznaczono – budowa KROPiK będzie wymagała zapewnienia dodatkowych środków z budżetu państwa.

Jak wskazano w projekcie, ustawa wchodzi w życie z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psa i kota,

Niektóre przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, część zacznie obowiązywać z dniem ogłoszenia komunikatu ministra cyfryzacji, określającego dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów. Komunikat ten ma być ogłoszony w terminie co najmniej 3 miesięcy przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych. Natomiast przepisy przewidujące grzywny za nieprzestrzeganie zapisów ustawy mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psa i kota, określonego w komunikacie ministra cyfryzacji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl