fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Prof. P. Jaroszyński: Poprzez kulturę, język i wiarę odkrywamy kim jesteśmy

Zachowanie polskości za granicą  jest obowiązkiem rodzinnym, narodowym oraz  cywilizacyjno-religijnym – powiedział podczas XX Forum Polonijnego prof. Piotr Jaroszyński.  Spotkanie odbywa się w murach WSKSiM w Toruniu.

Wykład prof. Piotra Jaroszyńskiego nosił tytuł „Pielęgnowanie polskiej kultury za granicą”. Prelegent wymienił w nim cztery główne powody troski o polskość na obczyźnie. Wśród nich prof. zwrócił uwagę, jak ważna jest rodzina w przekazywaniu tradycji kolejnym pokoleniom.

Jeżeli rodzina, czy ród wywodzi się z Polski to oczywiście jeśli emigranci dopuszczą do tego, że ich dzieci, wnuki, wynarodowią się, to w ten sposób między członkami rodziny nie będzie kontaktu. Ponieważ wówczas będą to już inne typy kulturowe, inny język, inne zwyczaje. Poprzez kulturę, język i wiarę odkrywamy kim jesteśmy i jaki jest nasz sens bycia Polakiem. W tej perspektywie zachowanie polskości za granicą jest obowiązkiem nie tylko rodzinnym, narodowym, ale ostatecznie cywilizacyjno-religijnym – zwrócił uwagę prof. Piotr Jaroszyński.

Tegoroczne XX Forum Polonijne odbywa się pod hasłem „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. Współorganizatorem Forum jest marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

RIRM

drukuj