fot. pl.wikipedia.org

Procesja do Grobów Królewskich na Wawelu

Przy biciu „Zygmunta” do Grobów Królewskich w Katedrze na Wawelu zeszła w piątek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. Wierni modlili się za wszystkich zmarłych.

Procesję poprowadził metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, a poprzedziła ją Msza św. W homilii ksiądz arcybiskup nawiązał do 100-lecia odzyskania niepodległości po „długich, długich latach zniewolenia, utraty suwerenności i heroicznego niekiedy zmagania, by nie zatracić własnej tożsamości narodowej”.

„Wspominamy naszych bohaterów walki i zmagań, których prochy znajdują się w podziemiach wawelskiej katedry: księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnika Tadeusza Kościuszki, wieszczów narodowych Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, a także Cypriana Kamila Norwida” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

„Dalej wspominamy tych, którzy stali się symbolami 1918 r., zwłaszcza marszałka Józefa Piłsudskiego a także tych, którzy po nim i po 1918 r. znaczyli swoim życiem, swoimi dokonaniami, swoim osobistym spełnianiem się nasze kolejne zmagania o Niepodległą i Niezawisłą. Wspominamy zatem generała premiera Władysława Sikorskiego, a także prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął jako świadek – męczennik pamięci o Katyniu wraz ze swoją żoną Marią. Wspominamy z wielką wdzięcznością” – podkreślił ksiądz Arcybiskup.

Metropolita krakowski dodał, że jednocześnie „zanosimy do Boga prośby, by zważył na ich serca, na ich miłość do rodzinnego kraju, na ich poświęcenie niekiedy bez miary”.

Ks. abp Marek Jędraszewski mówił w homilii także o Janie Pawle II. Przypomniał, że mijają 72. lata, od kiedy ks. Karol Wojtyła w kaplicy św. Leonarda odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

„Jego największym przesłaniem, które zostawił światu zwłaszcza w ostatnich dniach swego życia, było przesłanie mocy nadziei. Zmierzał do Ojca, drogą, którą wyznaczył Jezus Chrystus. Zmierzał do Ojca wtulając się w Chrystusowy krzyż. Zmierzał do Ojca błogosławiąc +Urbi et Orbi+ mocą nadziei przezwyciężającej słabość własnego ciała” – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Podczas procesji wierni modlili się za zmarłych przy konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej, Kaplicy Świętokrzyskiej, oraz w krypcie św. Leonarda.

Swoje modlitwy zgromadzeni zanosili m.in. za zmarłych kapłanów, krewnych, poległych w walce o niepodległość Polski i wolność innych narodów, ofiary totalitaryzmów, zmarłych w wypadkach drogowych, katastrofach lotniczych i zamachach terrorystycznych.

Na Wawelu spoczywają prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki oraz ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.

PAP/RIRM

drukuj