PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent A. Duda ruszył w objazd po Polsce; R. Trzaskowski oficjalnie rozpoczął kampanię 

Prezydent Andrzej Duda wznowił kampanię wyborczą i ruszył w objazd po kraju. Do wyścigu o fotel prezydenta oficjalnie dołączył kandydat Koalicji Obywatelskiej – Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą. Prezydent stolicy złożył do Państwowej Komisji Wyborczej wniosek o rejestrację swojego komitetu.

Musimy zebrać sto tysięcy podpisów. Mamy w tej chwili pięć tysięcy podpisów – poinformował Rafał Trzaskowski.

Po południu Rafał Trzaskowski przybył do Gdańska, gdzie uczestniczył w obchodach 31. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po upadku komunizmu.

– Zawsze czuliśmy ten powiew wolności, tutaj, z Gdańska. Pamiętam, jak w 1989 roku kleiłem na ulicach Warszawy takie plakaty z Garym Cooperem z filmu „W samo południe”, który był przerobiony na poparcie dla „Solidarności”. Pamiętacie ten plakat? Ja też go pamiętam – podkreślił Rafał Trzaskowski.  

Rafał Trzaskowski w trakcie swojej kampanii wyborczej często odwołuje się do dziedzictwa „Solidarności”, co teraz spotkało się z ostrą reakcją przewodniczącego związku Piotra Dudy.

– „Solidarność” zrodziła się pod krzyżem, „Solidarność” ma w swoim statucie wartości chrześcijańskie. Nie ma tam miejsca na promowanie ideologii LGBT, a pan Trzaskowski jako prezydent Warszawy to robi – zwrócił uwagę Piotr Duda.

Przewodniczący „Solidarności” złożył Rafałowi Trzaskowskiemu propozycję.

– Jeśli pan Trzaskowski chce się powoływać na „Solidarność”, na ideały „Solidarności”, to najpierw niech zdekomunizuje ulice w Warszawie, bo to jest najważniejsze, niech więcej czasu poświęci na weryfikację fundacji, którym przyznaje środki finansowe, bo jak się okazuje przyznali środki finansowe instytucjom, którymi kierują byli agenci SB – zaznaczył Piotr Duda.

Przewodniczący „Solidarności” udzielił wsparcia obecnie urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jak mówił, to gwarancja spełnienia obietnic wyborczych.

– Trzeba wziąć za nie na siebie odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność, odpowiedzialność prezydenta RP, polega właśnie także i na tym, aby pilnować ich wykonania. I dlatego mówię, że w 100 procentach jestem gotów tę odpowiedzialność na siebie nadal brać – mówił prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Chełma. Andrzej Duda wrócił dziś na kampanijny szlak.

Jedną z największych zalet prezydenta Andrzej Dudy jest właśnie ten kontakt bezpośredni. To był motor napędowy kampanii sprzed pięciu lat – przypomniał politolog Bartosz Brzyski.

Z powodu epidemii kontakt z wyborcami był utrudniony. Teraz, po zniesieniu społecznych ograniczeń, prezydent Duda nadrabia straty.

– Wierzę w to głęboko, że dzisiaj tego właśnie potrzebuje Polska. Potrzebuje utrzymania tego kursu, który został przyjęty. Kursu bardzo ambitnego, kursu, w którym w pierwszej kolejności zostały zrealizowane potrzeby społeczne, potrzeby zwykłej polskiej rodziny – podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Duda – jako prezydent – odwiedził wszystkie powiaty w kraju. W części z nich prezydent Polski był po raz pierwszy w historii III RP – zaznaczył Bartosz Brzyski.

– To jest ogromny kapitał, bo ci ludzie w małych miejscowościach, w miastach powiatowych, bardzo rzadko mają bezpośrednio kontakt z politykami z Warszawy i bardzo długo pamiętają to, że ktoś przyjechał do nich, nawet kiedy nie trwała jeszcze kampania wyborcza – wskazał Bartosz Brzyski.

Jutro prezydent Duda odwiedzi Katowice, w sobotę Stalową Wolę, a w niedzielę Gózd pod Radomiem.

TV Trwam News

drukuj